Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Spółka cywilna a zwolnienie usług z VAT
  • 25-11-2008
 

Wraz z kolegą założyliśmy spółkę cywilną. Obaj jesteśmy technikami dentystycznymi. W ramach tej działalności świadczymy usługi protetyczne. Czy wykonywane przez nas usługi korzystają ze zwolnienia z VAT?” - takie pytanie zamieszczono w „Gazecie Podatkowej”.

Od 1 stycznia 2008 r. sprzedaż protez dentystycznych oraz sztucznych zębów przez dentystów i techników dentystycznych została zwolniona z podatku VAT. Warunki zwolnienia określono w art. 43 ust. 1 pkt 14 ustawy o VAT: „... zwalnia się od podatku świadczenie usług przez techników dentystycznych w ramach wykonywania ich zawodu, jak również dostawę protez dentystycznych lub sztucznych zębów przez dentystów oraz techników dentystycznych”.

Tak więc jedynym warunkiem, by przysługiwało zwolnienie, jest wykonywanie wyżej wymienionych działań przez osoby uprawnione do wykonywania zawodu technika dentystycznego lub dentysty.

Przepisy nie określają, czy zwolnienie podlega ograniczeniu, jeśli działalność jest wykonywana w ramach zawiązanej spółki cywilnej, ani nie precyzują, by zwolnieniu z podatku podlegały jedynie działania świadczone przez podatnika prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą. Z tego wynika, iż zwolnienie nie jest ograniczane jedynie do tej ostatniej formy prowadzenia działalności, a co za tym idzie – powinno również przysługiwać działaniom prowadzonym w ramach spółki cywilnej.

Spółka cywilna świadczy swoje usługi poprzez jej wspólników, którzy są technikami dentystycznymi 1 usługi te wykonują osobiście” - czytamy w „Gazecie Podatkowej”, więc w tym przypadku podatek VAT nie powinien obowiązywać.

Niemniej, trzeba mieć na uwadze, że organy podatkowe inaczej interpretują wymowę przepisów, czego przykładem jest decyzja, którą wydał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 11 sierpnia2008 r, nrIBPPl/443-964/08/AS (KAN-6830/07/08/KAN-7999/08/08).


Źródło: „Gazeta Podatkowa”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS