Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoWarto wiedzieć

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Kiedy traci się prawo do bezpłatnych świadczeń medycznych?
  • 06-07-2011
 

 

 

 

 

Prawo do leczenia na ubezpieczenie nie oznacza, że zawsze i wszystkie świadczenia medyczne będą bezpłatne. Warto wiedzieć, że prawo do bezpłatnego leczenia traci się:

  • Biorąc bezpłatny, kilkumiesięczny urlop w pracy – pracownik zachowuje prawo do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej przysługujących mu w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego przez pierwsze 30 dni takiego urlopu. Potem albo sam ubezpieczy się dobrowolnie w NFZ, spisując umowę z właściwym oddziałem wojewódzkim NFZ, albo też zostanie zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny osoby pracującej lub będącej na emeryturze. Jeśli pracownik biorący długi urlop bezpłatny zgłosił do ubezpieczenia członków swojej rodziny, oni również razem z nim tracą prawo do korzystania z bezpłatnych świadczeń medycznych. Dlatego należy zadbać o ubezpieczenie zdrowotne również i tych osób. Jeśli w czasie urlopu bezpłatnego trwającego powyżej 30 dni pracownik podejmie pracę lub zlecenie czy przejdzie na rentę, wówczas będzie korzystał z prawa do bezpłatnego leczenia przysługującego mu z tytułu opłacania obowiązkowych składek zdrowotnych z wymienionych źródeł dochodu.

  • Po upływie czterech miesięcy od daty ukończenia szkoły lub skreślenia z listy uczniów (studentów), natomiast samo ubezpieczenie kończy się z chwilą ukończenia szkoły lub skreślenia z listy uczniów czy studentów.

  • Po upływie 30 dni od momentu utraty statusu bezrobotnego.

  • Po zakończeniu okresu pobierania zasiłku chorobowego lub rehabilitacyjnego, w momencie kiedy pracodawca podpisał z pracownikiem umowę o pracę na czas określony, a umowa ta nie została przedłużona.

  • Gdy nietrzeźwość była jedyną i bezpośrednią przyczyną udzielenia określonych świadczeń medycznych – wtedy nawet ubezpieczony pacjent płaci za leczenie z własnej kieszeni.

  • Kiedy dane świadczenie nie jest ujęte w ministerialnym wykazie świadczeń bezpłatnych lub figuruje w nim jako świadczenie udzielane za częściową odpłatnością.

 

Co robić, jeśli np. na skutek utraty pracy straciło się prawo do bezpłatnego leczenia? Najlepiej i najtaniej przyjdzie wykupić ubezpieczenie samemu we właściwym oddziale NFZ. Można też postarać się, by osoba posiadająca prawo do bezpłatnych świadczeń medycznych dokonała zgłoszenia do ubezpieczenia jako członka rodziny. Trzeba pamiętać, że brak ubezpieczenia zdrowotnego może drogo kosztować – koszty usług medycznych są bardzo drogie.

Źródło: „Super Nowości”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS