Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoWarto wiedzieć

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Jak i kiedy rozwijają się elementy jamy ustnej?
  • 03-09-2010
 

 

Zawiązki elementów tworzących jamę ustną powstają w pierwszym miesiącu życia płodowego. Rozwijają się z listków zarodkowych – komórek ułożonych w zespoły, z których powstają ściśle określone struktury organizmu. Już w trzecim tygodniu rozwoju zarodkowego z listka wewnętrznego zaczynają się kształtować zawiązki twarzy i szczęk. W następnym tygodniu powstaje jama ustna i język. Z nabłonka, który pokrywa jamę ustną miesięcznego zarodka, mającego w tym czasie zaledwie 1 cm długości, kształtują się listewki zębowe:

  • pierwotna – z niej powstaną zawiązki dla zębów mlecznych;

  • wtórna – będą się w niej rozwijać zawiązki zębów stałych.

Po kolejnych trzech tygodniach, czyli w siódmym tygodniu życia płodowego, w listewkach zębowych pierwotnych tworzą się charakterystyczne zgrubienia. To tzw. pączki zębowe – z nich będą rozwijać się mleczaki. Zawiązki, z których powstaną zęby stałe, rozwijają się później – bo między 24 a 30 tygodniem życia łonowego. Pączki zębowe, z których powstaną zęby mleczne, rosną i najpierw przyjmują kształt kolby, potem czapeczki, wreszcie dzwonu - w którym widać już kształt przyszłej korony zęba.

Rozwijająca się brodawka zębowa zawiera komórki, z których powstanie zębina. Zanim jednak rozwinie się właściwa zębina, z komórek zębinotwórczych rozwija się prezębina. Wytworzenie pierwszych warstw prezębiny jest sygnałem do rozwoju pionierskich pryzmatów szkliwa. Zębina rozwija się jako pierwsza tkanka zęba; jako kolejna powstaje miazga zęba. W międzyczasie dochodzi do dalszego rozwoju i mineralizacji szkliwa (proces mineralizacji szkliwa zębów mlecznych zaczyna się około 4 miesiąca życia płodowego). Kiedy korony zębów są już ukształtowane, rozpoczyna się rozwój korzenia – jest to proces długotrwały, bo zajmujący nawet 4 lata. Równolegle z rozwojem korzenia, kształtuje się cement i ozębna. Przy końcu ciąży zaczyna się mineralizowanie zębów stałych.

Źródło: Opracowanie własne

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS