Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoWarto wiedzieć

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Oprócz a nie zamiast, czyli o żuciu gumy
  • 05-10-2009
 

 


 

Kilka prawd o gumie do żucia:

  • Guma do żucia pomaga zachować zdrowie zębów – tak, ale tylko wtedy, gdy jednocześnie nie zastępuje szczotkowania zębów.

    - Guma do żucia rzeczywiście zmienia pH w ustach na bardziej zasadowe. Dzięki temu środowisko w jamie ustnej jest mniej przyjazne bakteriom. Guma pomaga też usunąć z zębów częściowo osad po posiłkach - przyznaje prof. Stefan Baron, kierownik Katedry i Zakładu Dysfunkcji Narządu Żucia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

  • Gumy nie powinno się stosować zbyt często, a samo żucie powinno trwać nie dłużej niż 5 – 10 minut. To wystarczający czas na oczyszczenie zębów z resztek pokarmowych i przywrócenie właściwego pH wnętrzu jamy ustnej. Dłuższe lub częstsze żucie gumy obciąża stawy i mięśnie.

    - Mięśnie narządu żucia zwyczajnie się męczą. Mogą pojawiać się nieprzyjemne trzaski w stawie skroniowo-żuchwowym. Największe niebezpieczeństwo dotyczy jednak osób chorujących na bruksizm - tłumaczy prof. Baron.

    Choć paradoksalnie – po gumę do żucia sięgają szczególnie chętnie osoby cierpiące na bruksizm. Żucie gumy przynosi im ulgę, ponieważ poprawia się krążenie i rozluźniają się mięśnie.

    - Niestety, po pozbyciu się gumy napięcie w mięśniach gwałtownie rośnie, pojawia się otępiający ból głowy, oczu i uczucie totalnego zmęczenia - mówi prof. Baron.

  • Żucie może przerodzić się w uzależnienie, jeśli gumę stosuje się zbyt często i zbyt długo.

  • Guma oczyszcza głównie większe powierzchnie zębów; nie ma wpływu jednak na oczyszczenie szyjek zębowych.

    - Przez to do kieszonek dziąsłowych dostaje się płytka bakteryjna. Prowadzi to do stanu zapalnego dziąseł, choć żujący ma wrażenie czystości zębów - wyjaśnia prof. Baron.

  • Guma może być stosowana jedynie doraźnie - jak środek pomagający utrzymać czystość jamy ustnej i świeży oddech w sytuacjach, kiedy nie ma możliwości wyszczotkowania zębów. Zastąpienie mycia zębów żuciem gumy powoduje, że w bardzo krótkim czasie rozwijają się próchnica i choroby dziąseł.

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS