Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoWarto wiedzieć

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Otyłość i próchnica na jednym wózku jadą
  • 05-02-2009
 

 


Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych wśród dzieci, których celem było określenie związku pomiędzy próchnicą i otyłością, obie choroby mają wspólne czynniki ryzyka. Najgroźniejszym jest zbyt wiele węglowodanów w diecie i zbyt częste ich spożywanie. Nie chodzi tylko o tradycyjny, krystaliczny cukier, ale również o węglowodany ukryte w pokarmach i w napojach – szczególnie gazowanych. Problem szybszego niszczenia szkliwa dotyka już także krajów rozwijających się - szczególnie biedniejszych, których mieszkańcy mają niską świadomość higieniczną, a profilaktyka zdrowotna praktycznie nie istnieje.


 

Wyniki uzyskane po badaniu w Niemczech wskazują na wyraźny związek między występowaniem próchnicy i otyłością lub nadwagą Zależność tę odnotowano w stosunku do zębów mlecznych oraz stałych. Podobne wyniki uzyskano w Szwecji. W Tajwanie korelacja między ilością zepsutych zębów a nadwagą u 3-latków nie była zauważalna – prawdopodobnie dlatego, że istnieje tam większy reżim dietetyczny, a rodzice sami czyszczą zęby swoich pociech.


 

Co ciekawe, malcom z nadwagą albo otyłością zęby wyrastają szybciej niżeli ich rówieśnikom o prawidłowej wadze. Dzieci te powinny znajdować się pod szczególną kontrolą stomatologa (najlepiej pedodonty, czyli dentysty dziecięcego), by ich narządy żucia rozwijały się prawidłowo. Ze stomatologiem powinien ściśle współpracować pediatra – wiedza i doświadczenie obu specjalistów pozwoliłyby na opracowanie dobrze zbilansowanej diety i wczesne wykrycie nieprawidłowości rozwoju aparatu żującego oraz uszkodzeń szkliwa. Znamienne jest, że próchnica atakowała znacznie słabiej u dzieci, które jako kilkulatki miały nadwagę, a potem doszło do zmniejszenia ich masy ciała.

Rola prawidłowej diety jest nie do przecenienia, ponieważ niedożywienie lub dieta zbyt uboga w określone składniki również sprzyjają rozwojowi próchnicy.


 

Współpraca stomatologa, pediatry, rodziców i samego dziecka jest konieczna do skutecznej walki z próchnicą. Zadaniem specjalistów jest informowanie o zasadach prawidłowiej higieny jamy ustnej, opracowanie optymalnej diety i monitorowanie zdrowia malca. Rolą rodziców jest nauczyć dziecko dbać o zęby i wpoić mu nawyk właściwego odżywiania – to zaprocentuje dobrym zdrowiem ogólnym młodego człowieka i uśmiechem na medal.

Źródło: „Nowa Stomatologia”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS