Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoHigiena

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

 • Tak
 • Raczej tak
 • Raczej nie
 • Nie
Szczotkowanie zębów przez dzieci
 
W pierwszych latach życia twojego dziecka kształtują się jego nawyki. Dlatego bardzo ważne jest, aby jak najszybciej nauczyć je dbać o zęby.


Czyszczenie zębów mlecznych jest niezwykle istotne, gdyż są one słabo zmineralizowane, a więc bardziej podatne na próchnicę.


Czyszczenie ząbków:


 • zanim się wyrzną:

Dziąsła niemowlęcia należy przemywać jałowym gazikiem (nawiniętym na palec) zamoczonym w letniej, przegotowanej wodzie, w naparze z rumianku lub rozcieńczonej wodzie utlenionej.


 • gdy pojawią się pierwsze mleczaki:

Po każdym posiłku należy przemywać ząbki gazikiem. Nie można zapomnieć o wyczyszczeniu ząbków przed snem.


 • gdy dziecko ma roczek:

  • Około 1. roku życia dziecka wyrzynają się ząbki boczne, które mają bruzdy i guzki. Dokładnie można je wyczyścić tylko za pomocą szczoteczki. Dlatego w tym okresie można rozpocząć delikatne szczotkowanie ząbków. Należy je wykonywać dwa razy dziennie.

  • Po posiłkach nadal należy czyścić ząbki gazikiem.

  • W tym wieku dzieci mogą samodzielnie posługiwać się szczoteczką. Nie będzie to mycie zębów, ale swego rodzaju zabawa, która przyzwyczai je do tej czynności.

  • Nie powinno się jeszcze używać pasty do zębów.

  • Rodzic powinien pilnować dziecko, aby w czasie używania szczoteczki nie zrobiło sobie krzywdy.

  • Dziecko nie powinno bawić się szczoteczką. Rodzice powinni mu wytłumaczyć, że służy ona do mycia ząbków i że nie wolno jej gryźć i ssać.

1 | 2
 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
moster, 
2017.01.04, 07:32:55
U nas dokładnie to samo - po prostu systematycznie stosowana ajona i zero problemów. Dzieci mają odpowiednią barwę, nic złego się nie dzieje z ich zębami, tak więc ogólnie wszystko jest zdecydowanie do ogarnięcia, trzeba tylko chcieć.
baska88, 
2017.01.03, 09:57:01
Wypracowanie nawyków u dzieci to najważniejsza sprawa. Jeśli zaniedbają na samym początku mycie zębów, to później też nie będą o nie dbać. Do wyrobienia nawyku należy też podejść w formie zabawy od najmłodszych lat. Wtedy będziemy mieć pewność że nie zniechęcimy ich rozkazami mycia zębów. Same będą chętnie szczotkować zęby tylko trzeba znaleźć odpowiedni sposób który podziała na nasze dzieci.
poken, 
2016.12.28, 07:31:47
Normalne szczotkowanie i pilnowanie podstaw - wtedy na pewno będzie widoczna zmiana i zęby zrobią się normalne. Ale oczywiście bardzo duża poprawa wymaga również znacznego czasu - dzieci muszą być uczone higieny od podstaw.
gendes, 
2016.12.15, 07:50:51
Przede wszystkim zwracanie uwagi na podstawy. Normalne szczotkowanie nie wymaga cudów, tylko właśnie dobrego podejścia. To nie jest tak, że zęby nagle zrobią się zdrowe - to od wielu lat zależy, w jakiej one będą kondycji.
gagins, 
2016.12.12, 07:35:59
Jeśli rodzic uczy od samego początku swoje dziecko odpowiedniego szczotkowania to nie ma podstaw, aby cokolwiek było nie tak. Bardzo łatwo można sobie w krótkim czasie norobić problemów, ale tutaj naprawdę chodzi o podstawy.
poken, 
2016.11.30, 07:36:20
Przede wszystkim działajcie z głową. Szczotkowanie wymaga solidności, systematyczności, stosowania odpowiednich technik i dopiero wtedy docelowo można uzyskać zakładane cele. Z dnia na dzień niczego nie zrobicie.
poken, 
2016.11.30, 07:35:10
Przede wszystkim róbcie to z głową. Szczotkowanie musi być systematyczne, odpowiednie, wtedy docelowo będzie wyglądało to wyłącznie lepiej. Nie oczekujcie cudów, że nagle jednak te zęby będą idealne. Wcale nie będą.
poken, 
2016.11.25, 07:34:32
Tylko odpowiednio szczotkujcie zęby - uczcie tego dzieci od samego początku. Nie ma znaczenia jaka to będzie szczoteczka, aby tylko była odpowiednio często zmieniana i wtedy wszystko będzie w najlepszym porządku.
hemte, 
2016.11.17, 07:39:51
Trzeba uczyć metody wymiatania od samego początku, zwracać uwagę na systematyczność, ale to nie dzieje się od razu. Zęby poprawiają się stopniowo, ale dzięki temu po prostu wyglądają zdrowo i nie sprawiają problemów.
asiatoner, 
2016.11.03, 07:43:43
Normalnie szczotkujcie zęby, dbacie o podstawy, wtedy docelowo zmiana będzie mega. Wiem jak to wyglądało u mnie, powiedzmy, że potrwało, zanim dzieci zrozumiały, jak ważne jest solidne szczotkowanie.
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS