Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoDowiedz się jak...

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Jak uczestniczyć w myciu zębów małego dziecka?
 

 


Rodzice powinni aktywnie uczestniczyć w szczotkowaniu zębów malca aż do chwili, gdy skończy on 7 – 8 lat. Powinni stopniowo ograniczać swoją ingerencję w samo mycie zębów, skupiając się raczej na kontroli techniki i skuteczności szczotkowania.

  1. Niemowlęta – rola rodziców polega na wymyciu wnętrza ust i powierzchni pierwszych mleczaków każdorazowo po posiłku dziecka.

  2. Dzieci po 1 r.ż. - rodzice powinni na własnym przykładzie zademonstrować malcowi, jak trzymać szczoteczkę, jak nią poruszać w buzi i po powierzchniach szkliwa oraz dziąseł. Następnie rodzic powinien to samo pokazać dziecku, operując szczoteczką w jego buzi. Potem maluch powinien samodzielnie naśladować czynności opiekuna, przyglądając się, jak ów czyści zęby. Właściwe mycie zębów powinien w tym okresie przeprowadzać rodzic, dziecku pozwalając na eksperymenty ze szczotkowaniem.

  3. Przedszkolaki – rodzice myją ząbki najmłodszym dzieciom. Im dziecko starsze, tym mniej właściwego czyszczenia powinien przeprowadzać rodzic. Zasadą powinno być, że dziecko czyści zęby coraz bardziej samodzielnie, a opiekun każdorazowo kontroluje skuteczność zabiegu i w razie konieczności poprawia niedociągnięcia, pouczając o prawidłowej technice szczotkowania i o tym, jak ważne jest umycie wszystkich stron zębów oraz sięganie szczoteczką do szczelin międzyzębowych i zakamarków jamy ustnej.

  4. Wiek wczesnoszkolny – dziecko samodzielnie myje zęby, a rodzic kontroluje skuteczność zabiegu i wykonuje poprawki. Wprowadzenie nowego produktu do zachowania higieny jamy ustnej (płyn, nitka) wymaga, by rodzic pouczył pociechę o sposobach jego stosowania i pokazał technikę nitkowania. U dzieci powyżej 8 – 9 r.ż. rola rodziców ogranicza się do kontroli systematyczności i skuteczności szczotkowania.

Źródło: Opracowanie własne

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS