Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoCiekawostki ...

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Niedożywienie a zdrowie wnętrza jamy ustnej
 

 


Nie każdy z rodziców wie, że niezdrowa lub źle zbilansowana dieta negatywnie wpływa nie tylko na kondycję zębów. Wywiera też zły wpływ na stan tkanek przyzębia. Szczególnie niebezpieczne jest niedożywienie. Wyniki badań wskazują, iż wrodzone lub nabyte niedobory składników odżywczych oraz witamin sprzyjają rozwojowi stanów zapalnych tkanek miękkich otaczających uzębienie i wyściełających wnętrze jamy ustnej. Takie stany zapalne mogą się pojawiać nawet u osób, które prawidłowo dbają o zachowanie higieny jamy ustnej. Niedożywienie negatywnie wpływa na kondycję przyzębia szczególnie u dzieci. Wynika to z tego, iż:

  • niedobory składników odżywczych osłabiają pracę układy odpornościowego i upośledzają odpowiedź immunologiczną: dotyczy to szybkości oraz siły reakcji układu obronnego organizmu;

  • niedobory witamin zaburzają przebieg wielu reakcji enzymatycznych oraz procesów związanych z regeneracją uszkodzonych tkanek;

  • braki w pożywieniu doprowadzają do szybszego i bardziej gwałtownego pojawiania się i rozwoju niekorzystnych zmian w tkankach aparatu żującego.

Przestrzeganie zasad prawidłowego żywienia to najlepsza profilaktyka schorzeń przyzębia. Warto o tym pamiętać szczególnie w przypadku szybko rosnących młodych organizmów – bo zdrowie aparatu żującego nie zależy jedynie od zdrowia samych zębów.

Źródło: Opracowanie własne

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS