Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoCiekawostki ...

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Wirusowe zapalenia jamy ustnej
 

 

 

Wirusowe zapalenia jamy ustnej mogą mieć charakter nawracający, lub – dla danego wirusa - mogą to być zdarzenia jednorazowe.

 

Nienawracjące zapalenie wirusowe zdarza się najczęściej u małych dzieci, które przekroczyły 6 miesiąc życia. Wywołuje je wirus opryszczki zwykłej. Objawy choroby bywają niezauważone; albo – odwrotnie - mogą być przykre i uciążliwe dla dziecka; zdarza się, że opiekunowie są przekonani, iż to ząbkowanie. Do pierwszych charakterystycznych objawów w tym zapaleniu należą:

  • gorączka, pobudzenie, powiększenie węzłów chłonnych

  • utrudnione połykanie

  • rumień i bolesność dziąseł

  • zaczerwienienie pokrywające wewnętrzną stronę policzków, język, migdałki oraz gardło

  • ślinotok.

W krótkim czasie pojawiają się żółtawe pęcherzyki wypełnione treścią surowiczą. Pękając, pozostawiają bolesne nadżerki, które goją się w ciągu 1 – 2 tygodni. Leczenie jest objawowe, z zastosowaniem pędzlowania jamy ustnej w celu złagodzenia objawów bólowych oraz odkażenia wnętrza jamy ustnej. Dziecko powinno pić dużo płynów, a jego posiłki powinny mieć konsystencję papki.

 

Nawracające zapalenie jamy ustnej spowodowane wirusem opryszczki może pojawić się po pierwotnym ataku wirusa. Objawy choroby są bardzo podobne do nienawracającego zapalenia, ale zmiany rumieniowe i pęcherzyki w większej ilości pojawiają się głównie na dziąsłach i podniebieniu. Wierzch języka pokrywa szarobiały nalot, który obejmuje również szczyty brodawek międzyzębowych. Zapalenie to leczy się również objawowo.

 

Najczęściej typowe zakażenie wirusem opryszczki objawia się na wargach, w miejscu, gdzie część czerwieni wargowej łączy się ze skórą twarzy. Opryszczka pojawia się na skutek osłabienia systemu odpornościowego ustroju lub po urazie. Charakteryzuje się występowaniem pęcherzykowatych wykwitów skórnych, pękających po jakimś czasie i pozostawiających strupy. Jeśli opryszczka pojawi się w miejscu często drażnionym, gojenie się wykwitów jest utrudnione. Leczenie jest objawowe i miejscowe – z zastosowaniem precyzyjnie aplikowanych leków przeciwwirusowych. Skuteczność kuracji jest różna: u jednych dzieci następuje szybkie gojenie się zmian oraz zatrzymanie pojawiania się nowych wykwitów, u innych efekty nie są aż tak zadowalające. Jeśli dziecko jest leczone immunosupresyjnie, lekarz może włączyć do terapii acyklowir.

Źródło: Opracowanie własne

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS