Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna TechnikWarto wiedzieć ...Techniki i technologie

Ankieta

Gdzie szukasz informacji z branżowych?

  • na targach
  • w internecie
  • w gazetach
  • podczas konferencji
  • podczas szkoleń
Ważny proces wtrysku
  • 05-12-2008
 

 

Współczesna protetyka oferuje niezłe zaplecze techniczne dla wykonania wysokojakościowych prac. Stosowanie tworzyw termoplastycznych wiąże się z używaniem wtryskarek. Wtryskarki mogą być:

  1. Ręczne – w których całość procesu wtryskiwania wykonywana jest manualnie, a efekt pracy zależy od siły i sprawności osoby obsługującej urządzenie. System składa się z piecyka z prostą regulacją temperatury oraz prasy manualnej. Tuleję ustawia się na puszcze zaraz po osiągnięciu przez piecyk właściwej temperatury. Całość układa się pod prasę. Technik dentystyczny kręci śrubą prasy i w w ten sposób wyciska tworzywo. Zalety systemu manualnego: niska awaryjność z powodu nieskomplikowanej konstrukcji urządzenia. Wady: mała szybkość wtrysku, uzależnienie jej od kondycji operatora, wysoka cena, nie skorelowana z prostotą systemu.

  2. Automatyczne – tuleja z nabojem umieszczona jest w zintegrowanym z obudową piecu. Sam wtrysk zachodzi na skutek pracy pneumatycznego siłownika. Zalety: większa pewność i precyzja pracy technika, eliminacja ludzkich błędów podczas wtryskiwania tworzywa, skrócenie czasu pracy technika, możliwość powtarzalności procesu.

We wtryskarkach automatycznych stosuje się różne konstrukcje, stąd urządzenia mogą należeć do typu leżącego, wiszącego lub stojącego. Siłownik może być umieszczony na górze, na dole lub poziomo. Możliwość jednoczesnego wtryskiwania i wygrzewania następnego naboju to jedna z ciekawszych cech niektórych typów wtryskarek, zacznie skracająca czas pracy technika.

Zakup wtryskarki wiąże się zazwyczaj z koniecznością używania konkretnego rodzaju nabojów z tworzywem – konstrukcje wtryskarek są bowiem tworzone tak, by optymalnie związać ich użytkowników z danym producentem nabojów. Istnieją na szczęście wtryskarki, w których można stosować najrozmaitsze rodzaje materiałów termoplastycznych – to duże udogodnienie dla techników oraz możliwość swobodnego wyboru tworzywa, co jest szczególnie istotne w przypadku materiałów nowych.

Nowoczesne materiały i automatyczne wtryskarki to baza, umożliwiająca wykonanie naprawdę dobrych protez.


 

Źródło: „Nowoczesny Technik Dentystyczny”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Patronujemy

 


 

08/10-03-2017

 

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS