Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna TechnikWarto wiedzieć ...Prawo

Ankieta

Gdzie szukasz informacji z branżowych?

  • na targach
  • w internecie
  • w gazetach
  • podczas konferencji
  • podczas szkoleń
Ustawa dla techników dentystycznych
  • 12-06-2008
 

Trwają prace nad ustawą regulującą wykonywanie pewnych zawodów medycznych, w tym pracę technika dentystycznego. Ustawa określić ma także procedury weryfikacyjne dla osób już pracujących w zawodzie. W naszym kraju brakuje obecnie jednolitego zbioru przepisów, który regulowałby kwestię praw i obowiązków osób chcących pracować jako logopeda, fizjoterapeuta, technik dentystyczny czy dietetyk. W konsekwencji w zawodzie mogą pracować osoby nie posiadające odpowiednich kwalifikacji.

 

Najważniejsze punkty projektu to:

  1. Prowadzenie przez ministra zdrowia specjalnego rejestru osób posiadających uprawnienia do wykonywania określonych zawodów medycznych.

  2. Ważność wpisu do rejestru określona na 5 lat. Po tym czasie, na trzy miesiące przed upływem terminu ważności, należy złożyć wniosek o przedłużenie wpisu.

  3. Obowiązkiem osoby uprawnionej do wykonywania określonego zawodu medycznego będzie przedłożenie przyszłemu pracodawcy (w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę lub umowę cywilnoprawną) albo organowi odpowiedzialnemu za wpisy do ewidencji działalności gospodarczej (przy zakładaniu własnej firmy usługowej), jeszcze przed podjęciem działań zawodowych, zaświadczenia o wpisie do rejestru zawodowego.

  4. Określenie zasad usuwania z rejestru osób w razie utraty lub ograniczenia prawa do czynności prawnych lub niewykonywania zawodu dłużej niż 5 lat w ciągu ostatnich 6 lat, oraz z powodu pogorszenia się stanu zdrowia lub zajścia okoliczności uniemożliwiających wykonywanie danego zawodu. Ustawa ma określić sposób usuwania wpisów osób, w stosunku do których został orzeczony sądowy lub komisyjny zakaz wykonywania zawodu.

  5. Określenie zasad wykonywania zawodu medycznego, podobnych do tych, które obowiązują lekarzy: zachowania tajemnicy o informacjach uzyskanych od pacjenta, odpowiedzialności za brak wiedzy lub umiejętności, kary dla osób nie przestrzegających zasad wykonywania zawodu, grzywny dla osób wykonujących zawód medyczny bez posiadania odpowiednich uprawnień oraz dla organów zatrudniających pracowników, którzy nie posiadają wymaganych uprawnień.

 

Źródło: „Rzeczpospolita”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Patronujemy

 


 

08/10-03-2017

 

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS