Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna TechnikWarto wiedzieć ...

Ankieta

Gdzie szukasz informacji z branżowych?

  • na targach
  • w internecie
  • w gazetach
  • podczas konferencji
  • podczas szkoleń
Uraz akustyczny jako konsekwencja hałasu w pracy technika dentystycznego
  • 03-06-2019
 

 

 

 

 

Zawód protetyka stomatologicznego związany jest z przebywaniem w hałasie. Pracujące szlifierki i szum wytwarzany przez inne urządzenia, mogą doprowadzić do uszkodzenia odbiorczego słuchu. Jest to tak zwany uraz akustyczny słuchowy.

Odbiorcze uszkodzenie słuchu może mieć charakter ostry bądź przewlekły. To pierwsze powstaje, kiedy dźwięk przekracza granicę bólu, czyli 120 decybeli, z kolei uraz przewlekły jest wynikiem długotrwałej ekspozycji na hałas, którego natężenie nie przekracza wprawdzie progu bólowego, ale ogólny poziom jego natężenia jest wyższy od dopuszczalnych norm.

 

Technik dentystyczny, który obserwuje u siebie obniżenie progu słuchu, pojawienie się szumów usznych, bóle i zawroty głowy, które mogą być połączone z zaburzeniami równowagi i nudnościami, powinien zgłosić się na kontrolę do laryngologa. Może się bowiem okazać, że doszło do stopniowego, postępującego i nieodwracalnego uszkodzenia odbiorczego słuchu lub uszkodzenia ucha środkowego i wewnętrznego.

Warto pamiętać, że utrata słuchu poniżej 30 proc. długo może pozostawać niezauważona. Ważne jest jednak, aby w przypadku niepokojących sygnałów rozpocząć leczenie bądź protezowanie – aby zmysł słuchu jak najdłużej pozostał sprawny.

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Patronujemy

 


 

08/10-03-2017

 

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS