Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna TechnikWarto wiedzieć ...

Ankieta

Gdzie szukasz informacji z branżowych?

  • na targach
  • w internecie
  • w gazetach
  • podczas konferencji
  • podczas szkoleń
Zmiany w drzewie genealogicznym człowieka dzięki badaniom zębów
  • 05-06-2019
 

 

 

 

W połowie maja badacze przedstawili nowe dowody na to, że rozdział między neandertalczykami a ludźmi mógł nastąpić znacznie wcześniej, niż dotychczas sądzono. Po zbadaniu zębów naukowcy doszli do wniosku, że wspólny przodek obu linii, którego istnienie obecnie przyjmowano na czas między 800 tys. a 1,2 mln lat temu, mógł pojawić się dużo wcześniej, bo już 3,2 mln lat temu.

Badacze doszli do powyższych wniosków po przeanalizowaniu różnic w zębach neandertalczyków oraz ludzi i porównaniu uzyskanych danych z przewidywanymi stopniami rozwoju ewolucyjnego.

 

Metodologia badań jest oczywista, ale na uwagę zasługuje głos klinicystów stomatologów, którzy podnieśli ważną kwestię: wyciągnięcie takich wniosków nie byłoby możliwe, gdyby naukowcy nie mieli dostępu do odpowiedniej liczby zębów pozostałych po przodkach człowieka. Zęby te mogły natomiast przetrwać aż do naszych czasów, ponieważ nie były zniszczone przez próchnicę. Choć przodkowie człowieka nie znali pasty do zębów z fluorem, zdrowie ich zębów prawdopodobnie chroniła odpowiednia dieta – pozbawiona cukrów i kwasów.

Potwierdza to m.in. doskonały stan zębów mieszkańców zasypanego popiołem wulkanicznym miasta Pompeje.

Nasuwa się zatem pytanie: czy przyszłe pokolenia, które pojawią się setki tysięcy lat po nas, będą miały na czym prowadzić badania, jeśli dieta współczesnego człowieka w cukier wręcz obfituje?

 

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Patronujemy

 


 

08/10-03-2017

 

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS