Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna TechnikWarto wiedzieć ...

Ankieta

Gdzie szukasz informacji z branżowych?

  • na targach
  • w internecie
  • w gazetach
  • podczas konferencji
  • podczas szkoleń
Indywidualne wkłady koronowo-korzeniowe – na to trzeba zwrócić uwagę
  • 13-08-2018
 

 

 

 

We współczesnej protetyce stomatologicznej bardzo duży nacisk kładziony jest na estetykę tworzonych prac. Odpowiednio uformowane i dobrane kolorystycznie uzupełnienie protetyczne nie tylko poprawia stan zdrowia jamy ustnej użytkownika, ale także podnosi znacząco jego samoocenę i zadowolenie z użytkowania protezy. Do osiągnięcia najlepszego wyniku pod względem estetycznym i funkcjonalnym znakomicie nadają się indywidualne wkłady koronowo-korzeniowe. W trakcie ich wykonywania należy zwrócić uwagę na następujące parametry:

  • Długość – wpływa na właściwy rozkład naprężeń czynnościowych. Optymalny ich rozkład zapewnia na całej powierzchni długi wkład. Jeśli jest za krótki, może doprowadzić do niekorzystnej kumulacji naprężeń w strefie koronowej, czego skutkiem może być złamanie lub pęknięcie korzenia.

  • Wzajemny stosunek do poszczególnych części – relacja długości części korzeniowej do koronowej ma zasadniczy wpływ na odporność wkładu na złamanie oraz jego utrzymanie przez długi okres. Najkorzystniejsza to 3:1 lub 2:1.

  • Średnica – średnica nie powinna przekraczać 1/3 średnicy korzenia, gdyż nadmierne poszerzenie kanału korzeniowego może skutkować wzrostem naprężeń w okolicy szyjki i prowadzić do pękania korzenia.

  • Kształt – część nośna powinna być ukształtowana prostopadle do długiej osi zęba, natomiast w zębach przednich powinna być ścięta skośnie przedsionkowa części zrębu korzenia w kierunku pionowym. Część korzeniowa wkładu powinna być uformowana w kształt stożka, walca lub teleskopu, przy czym stożek jest optymalnym rozwiązaniem, gdyż jego kształt jest podobny do zwężającego się kanału korzeniowego. Nie może jednak być on zbyt ostry – taki kształt może doprowadzić do pęknięcia korzenia. Cześć korzeniowa powinna mieć kształt owalny a nie okrągły – aby zapobiec obracaniu się wkładu podczas działania sił, które powstają podczas użytkowania uzupełnienia protetycznego. Zastosowanie wkładów okrągłych jest możliwe, ale powinny być one zaopatrzone w stabilizację.

 

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Patronujemy

 


 

08/10-03-2017

 

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS