Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna TechnikWarto wiedzieć ...

Ankieta

Gdzie szukasz informacji z branżowych?

  • na targach
  • w internecie
  • w gazetach
  • podczas konferencji
  • podczas szkoleń
Płytka nazębna kopalnią informacji o Neandertalczykach
  • 17-03-2017
 

 

 

 

 

Po przeanalizowaniu DNA z płytki nazębnej mającej między 42 a 50 tys. lat, naukowcy z University of Adelaide’s Australian Centre for Ancient DNA (ACAD) i Dental School oraz z University of Liverpool w Wielkiej Brytanii uzyskali wiele zaskakujących informacji na temat Neandertalczyków. Okazało się m.in. że wymieniali się oni śliną z przedstawicielami naszego gatunku – przypuszczalnie dochodziło do tego podczas dzielenia się porcją mięsa przy posiłkach lub też podczas wymiany czułości (całowanie się lub uprawianie seksu). Wiadomo też, że u tej części Neandertalczyków, którzy zamieszkiwali okolice jaskini Spy w Belgii, w diecie znajdowało się mięso, dzikie owoce i grzyby, natomiast ich krewniacy z jaskini El Sidrón w Hiszpanii byli głównie wegetarianami i żywili się orzechami, mchem, korą drzew lub grzybami.

W analizowanym DNA znaleziono także fragmenty materiału genetycznego pochodzącego z topoli oraz z pleśni z rodzaju Penicillum. To skłoniło naukowców do wysnucia wniosku, że Neandertalczycy mieli sporą wiedzę medyczną – topola zawiera bowiem działający przeciwgorączkowo, przeciwbólowo i przeciwzapalnie kwas acetylosalicylowy, natomiast w pleśni znajduje się penicylina – składnik antybiotyczny. Przedstawiciele tego dawno wymarłego rodzaju człowiekowatych stosowali wspomniane naturalne środki lecznicze prawdopodobnie do zwalczania pasożytów żołądka, które powodowały biegunki.

Próbka płytki nazębnej była najstarszą z dotychczas przebadanych. Uzyskane dzięki niej informacje powodują, że musimy zmodyfikować nasz dotychczasowy pogląd na to, jak wyglądało życie Neandertalczyków.

Źródło: health.einnews.com

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Patronujemy

 


 

08/10-03-2017

 

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS