Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna TechnikW laborzeMateriały dla techników
Dobra jakość materiałów wyciskowych silikonowych
 

 

Dobrej jakości materiały wyciskowe silikonowe są ważnym czynnikiem decydującym o powodzeniu pracy protetyka i doskonałości protezy. Obecnie rynek oferuje bogaty wybór tych materiałów. W pracy protetyka ważne jest, by materiały te miały odpowiedni całkowity czas wiązania, optymalnie dobrany czas pracy, pamięć materiałową, odporność na rozerwanie i właściwą twardość. Większość produktów posiada zbliżone wartości tych parametrów. Są jednak i takie, które różnią się in plus w stosunku do oferty konkurencji.

Jednym z najważniejszych parametrów, na który zwraca uwagę każdy protetyk jest czas wiązania materiału w jamie ustnej. Powinien być jak najkrótszy, ponieważ zabieg wykonania wycisku staje się przez to mniej uciążliwy dla pacjenta (i dla protetyka również), a ryzyko zbyt wczesnego wyciągnięcia łyżki wyciskowej z ust pacjenta znacznie się zmniejsza.

Bardzo ważna jest też właściwa hydrofilowość masy wyciskowej, która zależy m.in. od struktury wewnętrznej i płynności. Materiały silikonowe wyciskowe są z natury swej hydrofobowe, czyli nie przyjmujące wilgoci. Ideałem hydrofilowym, stanowiącym odniesienie do parametrów charakteryzujących masy silikonowe, jest masa alginatowa. Poprzez odpowiednią modyfikację struktury cząsteczkowej materiałów silikonowych można poprawić ich tzw. hydrokompatybilność, czyli zdolność do przyswajania wilgoci. Używanie hydrokompatybilnej wyciskowej masy silikonowej daje większą gwarancję na wykonanie wycisku pozbawionego wad, wtrętów i niedopasowania jego powierzchni do wzorca. Jednym z sekretów producentów, który zwiększa płynność mas silikonowych, jest stosowanie cząsteczek nanometrycznych – pozwala to na naciekanie masy wyciskowej na najdrobniejsze nawet załamania powierzchni wzorca i idealne oddanie jego naturalnych nierówności.

Źródło: „Nowoczesny Technik Dentystyczny”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS