Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna TechnikW laborzeMateriały dla techników
Membrana GORE-TEX® w stomatologii
 

 

 

Membrana GORE-TEX® sprawdza się nie tylko w outdoorowej odzieży ochronnej. Z właściwości tego niezwykłego materiału korzysta też nowoczesna protetyka. Membrana regeneracyjna pomaga wszędzie tam, gdzie ubytki w kości wokół zęba są na tyle duże, że konieczne jest odtworzenie tkanek miękkich oraz kostnych.

GORE-TEX® składa się z włókien ekspandowanego politetrafluoroetylenu (e-PTFE, GORE-TEX®). Z czasem okazało się, że membrana jest biologicznie obojętna, co pozwoliło znaleźć dla niej zastosowanie w medycynie. Spektakularnym przykładem zastosowania regeneracyjnej błony GORE-TEX® jest pobudzanie osteogenezy. Nowa kość powstała już po 6 tygodniach.
 

GORE-TEX® wymyślił Amerykanin, Bob Gore. Było to 40 lat temu. Membrana działa podobnie do biologicznych błon półprzepuszczalnych, a jej pierwotnym zadaniem było chronić ciało przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, przy jednoczesnym zapewnieniu niezakłóconej wentylacji ubrań. W membranie znajdują się pory ok. 20 tys. razy mniejsze od kropli wody. Ta cecha fizyczna pozwala na zatrzymywanie wilgoci z zewnątrz i swobodne przenikanie pary wodnej pochodzącej z potu.

Membrana poddana procesowi rozprężania, by osiągnąć porowatą strukturę, nadaje się do produkcji niewchłanialnych szwów chirurgicznych. Syntetyczne nici można wykorzystać do zszywania wszystkich typów tkanek miękkich.

 

GORE-TEX® to niejedyna syntetyczna membrana półprzepuszczalna. Inne powstają np. z poliuretanu czy poliestru. Skład sztucznych błon można wzbogacać dodatkiem np. silikonu, który wydelikaca włókna, cząstek nanosrebra czy środków odstraszających owady.

Źródło: „Ekopartner”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS