Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna TechnikPoradnik Technika
Komunikacja i obszary współpracy technika i lekarza dentysty
 

 

 

 

 

Lekarz stomatolog i technik dentystyczny pracują nad zapewnieniem zdrowia jamy ustnej pacjenta. Każdy z nich odpowiedzialny jest za swój obszar działania oraz za obszar wspólny.

  • Obszar stomatologa obejmuje ocenę warunków panujących w jamie ustnej zarówno pod kątem stanu tkanek twardych i miękkich, jak i możliwości zastosowania konkretnego rozwiązaniowa protetycznego w danym przypadku medycznym. Stomatolog odpowiedzialny jest też za przygotowanie podłoża i filarów pod protezy.

  • Obszar technika dentystycznego obejmuje prawidłowe przygotowanie modeli, prawidłową artykulację i wykonanie samych protez oraz ewentualne korekty uzupełnień.

  • Obszar wspólny dla stomatologa i technika dentystycznego obejmuje: dobór rozwiązań protetycznych i materiałów na protezy, konsultacje na temat wybranych i wykonanych rozwiązań protetycznych (do oceny koloru, wielkości i kształtu zębów warto włączyć również asystę stomatologiczną).

Komunikacja między stomatologiem a technikiem jest niezbędna do wykonania protezy spełniającej wymogi zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Jest to bardzo ważny element współpracy zespołu pracującego nad wytworzeniem uzupełnienia doskonałego, ponieważ najczęściej technik dentystyczny nie ma możliwości uczestniczyć w w planowaniu leczenia od samego początku i nie widzi pacjenta na żywo. Komunikat werbalny lub pisemny warto poprzeć dokumentacją zdjęciową.

Źródło: Opracowanie własne

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS