Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna TechnikHistoria Techniki Dentystycznej
Jak Kopernik leczył zęby
 

 

 

 

Mikołaj Kopernik nie tylko wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię. Okazuje się, że znał też i polecał płyn do płukania jamy ustnej.

- Zasłynął on m.in. tym, że w przypadku gnilca zębów zalecał pacjentom, by płukali je wywarem z mieszanki ziół. W ten sposób sprzeciwił się przepisowi wielu współczesnych mu stomatologów, by płukać dziąsła... moczem, najlepiej od osłów hiszpańskich - opowiada Leszek Mazan, który razem z Katarzyną Siwiec oraz Mieczysławem Czumą napisał książkę pt. „Madame, wkładamy dziecko z powrotem”. Jest to historia polskiej medycyny widziana oczami krakauerów – jak siebie określają autorzy książki, z której dowiedzieć się można również, jak u Jana Długosza wyglądało leczenie kamieni w pęcherzu moczowym, oraz dlaczego pewien krakowski położnik zdecydował się włożyć noworodka z powrotem do brzucha młodej mamy. To, i wiele innych ciekawych historii medycznych, przeczytać można w tonie daleko odbiegającym od medycznej powagi.

- Pisząc tę książkę zachowywaliśmy się bezwstydnie odważnie, bo wszyscy troje jesteśmy polonistami, a nie lekarzami - zdradza Mieczysław Czuma.

Źródło: „Polska Gazeta Krakowska”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS