Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna TechnikArtykuły fachowe

Ankieta

Gdzie szukasz informacji z branżowych?

  • na targach
  • w internecie
  • w gazetach
  • podczas konferencji
  • podczas szkoleń
Statyka i dynamika protez szkieletowych
 

Obustronne braki skrzydłowe

Kolejną grupą przypadków, z którymi mamy do czynienia są obustronne braki skrzydłowe.

W ich przypadku oś obrotu przebiega przez zęby filarowe sąsiadujące z łukami (lukami?). Ustabilizowanie tych braków jest często niemożliwe, gdyż wektor dynamiczny jest o wiele większy od możliwego do wyznaczenia wektora statycznego. Dlatego też zaleca się odstąpienie od prób ustabilizowania tego uzupełnienia poprzez zespoły klamer. Ograniczenie sił jest możliwe tylko poprzez ograniczenie działania ich na trzecią część siodła. Ważne jest przy tym, aby pamiętać o maksymalnym rozbudowaniu płyty protezy oraz poszerzeniu siodeł. Siły okluzyjne będą przenoszone poprzez rozbudowane siodła na śluzówkę.

Przy braku obustronnie skrzydłowym wszystkie obszary siodeł znajdują się po jednej stronie osi obrotu, rozbudowa bazy nie powinna przekraczać tej osi. Rozbudowa taka jest z pewnością efektywna w przypadku przeciwdziałania odchylaniu się siodeł od podłoża, ale pod naciskiem sił żucia rozszerzona baza protezy charakteryzuje się tym samym niekorzystnym efektem, jak podparcia dalekie. To jest, rozszerzona część jest pionowo podnoszona i zaczyna odstawać od podłoża. Jeśli jednak istnieje potrzeba rozszerzenia tej osi właśnie w tym kierunku, należy pamiętać, że podczas żucia wewnętrzna granica będzie/może być podniesiona, a resztki jedzenia będą dostawać się pod bazę protezy.

Kiedy mamy do czynienia z trzecim odcinkiem braków zębowych w połączeniu z dwoma brakami skrzydłowymi, siodła po obu stronach osi obrotu służą jako pośrednie elementy retencyjne.

W żuchwie mamy do czynienia z taką samą zasadą działania sił, lecz zamiast płyty podniebiennej mamy łuk językowy. Relatywnie często na dziąśle pojawiają się bolesne plamki, zaczerwienienia wywołane łukiem językowym. Jest to wynikiem niedokładnego wykonania protezy i zaburzeniami ustalonej odległości, która powinna być utrzymana pomiędzy dziąsłem, a łukiem językowym. Zaczerwienienia nigdy nie pojawiają się natychmiast po oddaniu protezy, ale raczej po dłuższym okresie – sześciu miesięcy, roku lub nawet później. W dodatku występują one dużo częściej w przypadkach, w których pozostałe, przednie uzębienie jest mniejsze. Można to wytłumaczyć w następujący sposób: kiedy siodło braku skrzydłowego podlega działaniu sił okluzyjnych, proteza obraca się wokół osi obrotu biegnącej równolegle do przebiegu łuku językowego. Jednak nie wystarczy uwzględnić tylko tego aspektu. Trzeba spróbować narysować sytuację w trzech wymiarach.

Im bliżej dziąsła leży oś, tym korzystniejsza jest sytuacja. Dzieje się tak dlatego, że ruch protezy wzdłuż okrągłej osi obrotu, wywołany przez przenoszenie sił okluzyjnych na siodła i łuk językowy, jest określony przez promień podparcia łuku z podparciem ozębnowym jako środek obrotu. Ogólnie rzecz biorąc, nie pojawia się żaden kontakt między łukiem językowym a dziąsłem, ponieważ ruch okrężny łuku przebiega prawie stycznie do powierzchni łuku. Długie i pionowe zęby, a nawet podcienie wyrostka zębodołowego są tu negatywnymi czynnikami.

Zatem biorąc powyższe czynniki pod uwagę, przy brakach obustronnie skrzydłowych żuchwy, jeśli łuk językowy przechodzi na drugą stronę osi obrotu niż strona braku, przy pierwszym przedtrzonowcu należy zastosować stabilizator łuku językowego.


Autor: tech. dent. Jacek Oksiński*

 

* Laboratorium Protetyczne Techdent
00-833 Warszawa, ul. Sienna 72a, lok. 4
tel. 022 654 64 12, 022 890 20 95
fax 022 890 20 94
e-mail:

Zdjęcia

Fot. 1. Proteza szkieletowa z dwiema osiami obrotu
Fot. 2. Proteza szkieletowa ze stabilizowaną retencją osią obrotu
Fot. 3. Braki dla uzupełnienia z jedną niestabilizowaną osią obrotu
Fot. 4. Określenie wielkości wektorów statycznych i dynamicznych w protezie szkieletowej
Fot. 5. Schemat działania stabilizatora łuku
Fot. 6. Gotowy szkielet ze stabilizatorem łuku
Fot. 7. Łuk językowy projektowanego uzupełnienia przechodzi na drugą stronę osi obrotu
Fot. 8. Proteza szkieletowa, łuk nie przechodzi na drugą stronę osi obrotu
Fot. 9. Odleżyna na błonie śluzowej w okolicy łuku językowego spowodowana
            brakiem stabilizatora łuku
Fot. 10. Gotowy szkielet protezy

fot. Jacek Oksiński

 
1 | 2
 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Patronujemy

 


 

08/10-03-2017

 

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS