Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna StudentWYKONYWANIE ZAWODU
Utrata prawa wykonywania zawodu już nie na stałe? To możliwe!
 

 

 

 

Każdy absolwent, szczególnie po zaznajomieniu się z orzecznictwem lekarskim i przepisami prawnymi, zdaje sobie sprawę z tego, że lekarz lub lekarz dentysta mogą być pozbawieni prawa wykonywania zawodu. Na chwilę obecną w Polsce formalną podstawą utraty prawa wykonywania zawodu jest prawomocne orzeczenie Okręgowego Sądu Lekarskiego. Od takiego orzeczenia przysługuje odwołanie do Naczelnego Sądu Lekarskiego.

Do utraty prawa wykonywania zachodu dochodzi nie tylko wtedy, gdy lekarz lub lekarz dentysta popełni poważny błąd w leczeniu pacjenta, który może zagrażać życiu lub zdrowiu osoby leczonej, ale także wtedy, kiedy lekarz cudzoziemiec traci polskie obywatelstwo albo też osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu zostaje ubezwłasnowolniona czy dopuszcza się poważnego zaniedbania pacjenta.

 

Rządowe Centrum Legislacji przygotowało projekt ustawy zakładający brak możliwości pozbawienia lekarza i lekarza dentysty prawa wykonywania zawodu na stałe. Ustawa ta – jeśli zostanie przyjęta - może objąć już absolwentów i kończących niebawem studia. Projekt tej ustawy zakłada, że najdłuższym okresem wyeliminowania lekarza i lekarza dentysty z zawodu będzie 10 lat. Oczywiście osoba, która utraci prawo do wykonywania zawodu, po upływie czasu wskazanego w ustawie musi przejść przeszkolenia zawodowe, aby móc znów przyjmować pacjentów.

 

Głosy na temat projektu ustawy są podzielone – szczególnie wśród osób nie związanych zawodowo ze służbą zdrowia. Jedni uważają, że jak wszyscy obywatele, także lekarz i dentysta powinni dostać drugą szansę. Być może będą wtedy bardziej uważni i ostrożni z uwagi na popełniony w przeszłości czyn. Drudzy uważają, że takie jednostki powinno się eliminować ze służby zdrowia i twierdzą, że na pewno nie udali by się na leczenie do medyka, który w przeszłości popełnił błąd zagrażający życiu lub zdrowiu pacjenta. Specjaliści w dziedzinie prawa i sami lekarze nie wypowiadają się pochlebnie o projekcie ustawy. Uważają, że zazwyczaj sytuacje, w których lekarz czy lekarz dentysta traci prawo wykonywania zawodu są skutkiem ewidentnych przewinień medyka.

Zadecydowano więc, że projekt ustawy będzie poddany pod ocenę opinii publicznej.

Młodym lekarzom, dentystom i studentom pozostaje pamiętać o przyrzeczeniu lekarskim mówiącym między innymi o tym, że będą "służyć życiu i zdrowiu ludzkiemu". I przestrzegać tej zasady.

Źródło: Opracowanie własne

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS