Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna StudentSPECJALIZACJE i PES
Specjalizacja. Z czym to się je?
 

 

 

 

Skończyłeś studia i zastanawiasz się, co począć ze swoim dalszym rozwojem? Pozostać lekarzem dentystą i wieść spokojne życie bez egzaminów i książek, a może podjąć wyzwanie i pójść na specjalizację dzięki której rozwiniesz skrzydła w dziedzinie stomatologii, która cię interesuje? Chętnych do pójścia na specjalizacje jest wielu, miejsc, niestety, wręcz przeciwnie.

Lekarz stomatolog po odbyciu stażu i zdaniu LDEK-u może aplikować na specjalizację. Dentyści mają możliwość kształcenia się w takich dziedzinach jak: chirurgia stomatologiczna, chirurgia szczękowo-twarzowa, ortodoncja, periodontologia, stomatologia dziecięca, protetyka stomatologiczna, stomatologia zachowawcza z endodoncją oraz zdrowie publiczne i epidemiologia. W zależności od wybranej specjalizacji czas jej trwania wynosi od 3 do 5 lat.

O dostaniu się na specjalizację decyduje wynik z Lekarsko Dentystycznego Egzaminu Końcowego. Postępowanie kwalifikacyjne odbywa się dwa razy w roku. Specjalizanci, którzy pozytywnie przejdą rekrutację, rozpoczną szkolenia z wybranej dziedziny stomatologii.

Istnieją dwa tryby odbywania specjalizacji:

1. Rezydencki - polegający na tym, że lekarz dentysta jest zatrudniony na umowę o pracę w placówce, która prowadzi specjalizację. Specjalizant jest zobowiązany do pracy w wymiarze 5 dni po 7 h i 35 min na każdy dzień. Pensja przyszłego specjalisty w tym wypadku finansowana jest z budżetu państwa.

2. Pozarezydencki- tryb, w którym nie dostaje się pieniędzy z budżetu państwa, a to, czy dostaje się wynagrodzenie, zależy od placówki, w której będzie się robiło specjalizację. W większości przypadków odbywa się specjalizację bezpłatnie.

 

Specjalistą danej dziedziny stomatologii zostaje się, gdy spełni się określone warunki: odbędzie się szkolenie specjalizacyjne oraz na koniec specjalizacji zda się PES czyli Państwowy Egzamin Specjalizacyjny z dziedziny, którą się wybrało.

Źródło: Opracowanie własne

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS