Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedziećProtetyka
Protezy od dentysty
  • 29-07-2008
 

Niewiele osób wie, że protezy zębowe można zamówić w zwykłym gabinecie stomatologicznym a nie tylko u specjalisty protetyki stomatologicznej. Zasada ta dotyczy tak gabinetów posiadających kontrakty z NFZ jak i prywatnych.

Protetyków stomatologicznych jest bardzo mało i by dostać się do nich na wizytę trzeba odczekać swoje w kolejce. Często jest to kilka miesięcy oczekiwania. Nie każdy może, lub chce, pozwolić sobie na tak długi czas pozostawania bez protezy. Problem długich kolejek dotyka najczęściej osoby starsze. Starość zazwyczaj oznacza konieczność noszenia protez zębowych – nie tyle dla zamaskowania braku zębów, ile dla zapewnienia podstawowej funkcji aparatu żującego, czyli możliwości rozdrabniania pokarmu. Z powodu problemów z dostaniem się do protetyka posiadającego umowę z NFZ, część pacjentów decyduje się na wizyty w prywatnych gabinetach protetycznych. Niesłusznie. Wystarczy tylko zapisać się do zwykłego gabinetu stomatologicznego (pomijając ortodontyczny oraz chirurgii stomatologicznej), posiadającego umowę z NFZ. W wielu tego typu placówkach można za darmo wykonać protezę, nie oczekując miesiącami na swoją kolejkę. Nie trzeba do tego żadnego skierowania.

Pacjent powinien przynieść ze sobą: książeczkę RUM, dowód ubezpieczenia i dowód osobisty lub inny dokument stwierdzający tożsamość.


Ubezpieczonym przysługuje prawo do bezpłatnego:

  • leczenia protetycznego oraz wykonania akrylowych protez ruchomych częściowych lub całkowitych w szczęce i żuchwie raz na pięć lat (proteza musi uzupełniać nie mniej niż 5 zębów w jednym łuku zębowym);

  • naprawienia uszkodzonej każdej protezy (górnej i dolnej) raz na dwa lata.


Protezy wykonane prywatnie trzeba naprawiać na swój koszt.


Źródło: „Gazeta Lubuska”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS