Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedziećProtetyka
Uśmiechnięci dziadkowie
  • 29-05-2008
 

Kłopoty z zębami oraz z tkankami przyzębia zaczynają się w różnym wieku. Tym szybciej, im mniej dba się o higienę jamy ustnej. Jesień życia wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia zapaleń w obrębie jamy ustnej oraz z utratą zębów. Nie oznacza to jednak, że standardem powinien być widok bezzębnych staruszków. Współcześni (i nowocześni) dziadkowie i babcie powinni bardzo o siebie dbać – by lepiej się czuć i dłużej cieszyć się pogodnym czasem schyłku życia. O zęby i zdrowie jamy ustnej powinni troszczyć się w sposób szczególny – od kondycji uzębienia i aparatu żującego w dużej mierze zależy zdrowie całego organizmu.

Mądre przysłowie „Jak cię widzą, tak cię piszą.” też niesie sporo życiowej prawdy - seniorzy nie powinni zaniedbywać troski o swój wygląd, ponieważ:

  1. Atrakcyjni dziadkowie to powód do dumy dla wnuków i dorosłych dzieci; a dla samych zainteresowanych, czyli seniorów, to lepsze samopoczucie – tak psychiczne jak i fizyczne.

  2. Zdrowi dziadkowie to radość dla całej rodziny.


Brzydkie zęby albo nieuzupełnione luki w uśmiechu to sygnał dla otoczenia „Jestem niechlujny”. Zaniedbane uzębienie kojarzone jest z niską kulturą posiadacza, często utrudnia lub nawet uniemożliwia nawiązanie kontaktów społecznych czy towarzyskich.

Wnuki niechętnie odwiedzają dziadków, których się wstydzą, a w dzisiejszych czasach zażenowanie budzić może widok babci lub dziadka z niedopracowanym uśmiechem.


By nie popaść na starość w kompleksy z powodu zdekompletowanego uzębienia, należy:

  1. Codziennie dbać o staranne czyszczenie zębów i wnętrza jamy ustnej.

  2. Stosować dobre środki higieniczne i pamiętać o okresowej wymianie szczoteczki.

  3. Systematycznie odwiedzać dentystę i stosować się do jego zaleceń.

  4. Leczyć chore zęby, a w miejsce usuniętych wstawiać protezy, by uniknąć problemów z nieprawidłowym ustawieniem pozostałej części uzębienia.


Z zadbanym uśmiechem człowiek czuje się pewniej, a otoczenie traktuje go życzliwie. Prościej załatwia się sprawy w urzędach i nawiązuje kontakty. Szykowna babcia i elegancki dziadek – tak; ale tylko z pełnym uzębieniem (bez znaczenia: sztucznym czy jeszcze swoim).


Źródło: „Express ilustrowany”


 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS