Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedziećProfilaktyka
Troska o zęby w domu i w gabinecie
  • 08-08-2008
 

By mieć zdrowe zęby, trzeba się o nie troszczyć codziennie w domu i regularnie odwiedzać dentystę. Piękny uśmiech to wizytówka każdego z nas – niezależnie od wieku.


W domu nie należy zapominać o:

  1. Regularnym czyszczeniu zębów – minimum dwa razy dziennie, po śniadaniu i przed snem, a najlepiej po każdym posiłku.

  2. Nitkowaniu zębów – nitka dentystyczna to doskonałe narzędzie do usuwania resztek jedzenia zalegającego w szczelinach międzyzębowych. Trudno tam dosięgnąć szczoteczką, ale nitka wciśnie się w wąską szparę bez trudu. Nieusunięte pozostałości stają się znakomitą pożywką dla bakterii próchnicy.

  3. Stosowaniu płukanek do higieny jamy ustnej – oprócz niewątpliwych walorów odświeżających oddech, płyny te wzmacniają szkliwo (posiadają fluor) oraz wspomagają leczenie stanów zapalnych (dzięki zawartości substancji bakteriobójczych).

  4. Niepodjadaniu – przegryzanie pomiędzy posiłkami prowadzi do oklejenia zębów masą organiczną z pożywienia. Powstają wtedy świetne warunki do rozwoju próchnicy. Ślina posiada właściwości bakteriobójcze, ale zanim zacznie chronić zęby przed atakiem kwasów bakteryjnych, musi uporać się z usunięciem resztek jedzenia z powierzchni zębów. Bakteriobójcza moc śliny zostaje więc wykorzystana na zwykłe oczyszczanie szkliwa z jedzenia.


Do stomatologa chodź nie tylko, by wypełniać ubytki. Odwiedź gabinet, by:

  1. Wybielić zęby – szkliwo może ulegać przebarwieniom z powodu przyjmowania lekarstw, palenia tytoniu, spożywania silnie barwiących pokarmów. Jedynym sposobem na rozjaśnienie koloru szkliwa jest profesjonalne wybielanie zębów. Zabiegu nie należy przeprowadzać byt często, ponieważ może to osłabić zęby.

  2. Usunąć kamień nazębny – twarda, zmineralizowana pytka nazębna może wciskać się pod dziąsła i powodować choroby przyzębia. Kamień powinno się usuwać średnio co pół roku.

  3. Uszczelnić zęby – poprzez lakowanie ich powierzchni pokrytej bruzdami (dotyczy głównie trzonowców). Lakier z fluorem dokładnie pokryje wgłębienia w szkliwie i uniemożliwi atak kwasów bakteryjnych.

  4. Poddać się fluoryzacji – stosowanie preparatów z fluorem należy zawsze skonsultować z dentystą. Przedawkowanie może doprowadzić do fluorozy oraz zatrucia ogólnoustrojowego.


Źródło: „Uroda”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS