Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedziećProfilaktyka
Szczerbata Polska
  • 06-02-2008
 

Stan uzębienia Polaków jest skandaliczny. Statystyki pokazują, że: mało dbamy o higienę jamy ustnej, wizytę u stomatologa traktujemy jak zło konieczne, a pojawiające się dolegliwości leczymy domowymi sposobami, licząc, ze w końcu same przejdą. Wolimy sie męczyć ze zniszczonymi próchnicą zębami, szokować otoczenie nieświeżym oddechem i wstydliwie zakrywać usta podczas uśmiechu (ewentualnie unikać okazywania wesołości), niż zadbać o swoje zęby.


Dzięki temu, iż tylko ćwierć Polaków wie, że zęby u dzieci szczotkuje się od momentu wyrżnięcia się pierwszego mleczaka, a czyszczenie szczotką i pastą to zabieg, który trzeba przeprowadzać minimum dwa razy dziennie, należymy do niechlubnej 15 krajów, gdzie zapadalność na choroby zębów i jamy ustnej oraz odsetek ludzi z ubytkami zębowymi jest największy.


4% naszej populacji nigdy nie było u dentysty, i taki sam odsetek w wieku 35- 44 lat nie posiada ani jednego zęba. 25% Polaków ponad dwa lata temu było ostatnio u dentysty, choć zewsząd słychać o potrzebie wizyt kontrolnych co najmniej raz na pół roku, a dzieci powinny stomatologa odwiedzać raz na 3 miesiące.


Tymczasem na posiadanie pięknego uśmiechu trzeba zapracować - nawet, jeżeli natura obdarzyła nas zdrowym i ładnym uzębieniem.

  1. Zacząć trzeba od kołyski - niemowlętom należy czyścić wnętrze buzi. Robi się to miękką, czystą flanelką, zwilżoną przegotowaną wodą albo rumiankiem i nawiniętą na mały palec opiekuna. W ten sposób usuwa się dziecku zanieczyszczenia i odświeża wnętrze jamy ustnej.

  2. Minimum 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku, trzeba czyścić zęby i wnętrze jamy ustnej, stosując pasty, płyny do płukania i nici dentystyczne. Szczoteczka - z niewielką główką i wygodną w trzymaniu rączką, miękka, z zaokrąglonymi końcówkami włókien i wymieniana raz na 3 miesiące.

  3. Jeśli nawet nie mamy problemów z uzębieniem, co najmniej raz na pół roku należy chodzić do dentysty na wizytę kontrolną. Można przy okazji usunąć kamień nazębny i poddać zęby piaskowaniu, czyli usuwaniu płytki nazębnej.

  4. Uzupełniać ubytki próchniczne i dziury po zębach, by nie doprowadzić do zmian w ustawieniu zębów.

  5. Leczyć stany zapalne i bolące zęby.


Źródło: „Gazeta Wyborcza”


 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS