Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedziećHigiena
Wybieraj i dbaj
  • 21-02-2008
 

Statystyki dotyczące higieny jamy ustnej u Polaków przerażają: 30% rodaków myje zęby raz na dwa/trzy dni, 25% z nas odwiedza stomatologa raz na dwa lata albo rzadziej, a 4% nigdy nie było u dentysty. 85 – 90% Polaków ma próchnicę zębów.

W Szwecji, dzięki szeroko zakrojonym akcjom profilaktycznym, problem próchnicy istnieje w niewielkim odsetku.

Mało trzeba, by mieć zdrowe zęby. Najważniejsza jest profilaktyka. Kwestia estetyki uzębienia nieodłącznie wiąże się z jego dobrą kondycją. Choć naturalna barwa, kształt i ułożenie zębów to czynniki determinowane genetycznie, ich zdrowie zależy przede wszystkim od posiadacza. Wiele też zależy od troski rodziców o zdrowe ząbki pociech. Zaniedbane zęby w dzieciństwie przypomną o sobie w wieku dojrzałym. Dlatego tak ważne jest, by o dobry stan uzębienia dbać od najwcześniejszych lat. Pomimo ciągłego postępu w stomatologii, naszymi największymi sprzymierzeńcami w walce z bakteriami próchnicy nadal pozostają: szczotka, pasta oraz prawidłowa technika mycia wnętrza jamy ustnej.


  1. Szczoteczka – zależnie od twardości włosa, do wyboru mamy 3 rodzaje: miękką, średnią, twardą. Dentyści zgodnie polecają szczotki o miękkim, sztucznym włosiu, z zaokrąglonymi końcówkami. Wprawdzie te o twardym włóknie najskuteczniej usuwają nalot nazębny, ale mogą podrażniać dziąsła i ranić okolice przyzębia. Dobra szczoteczka ma niewielką, ale odpowiednio długą główkę i wyprofilowaną rączkę i powierzchnie czyszczące język oraz resztę wnętrza ust. Nie robi różnicy, czy stosujemy szczoteczkę tradycyjną czy elektryczną. Ważna jest technika i częstotliwość mycia zębów.


  2. Pasta – na rynku jest tak wielki wybór past do zębów, że każdy znajdzie coś dla siebie. Dobra pasta zawiera fluor – to podstawa do walki z próchnicą. Oprócz tego, opcjonalnie, dodatki typu: wyciągi ziołowe, substancje przeciwzapalne, wybielające, antybakteryjne, osłonowe, odświeżające i inne.


  3. Technika mycia – zęby myjemy a nie szorujemy! Ruchami kolistymi, pionowymi, wymiatającymi. Szczoteczkę trzymamy lekko – jak łyżkę lub długopis. Mycie powinno trwać ok. 3 minut – tyle potrzeba, by substancje aktywne zrobiły porządek w buzi.


Źródło: „Dziennik Bałtycki”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS