Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedziećChoroby, leczenie
Zdrowe dziąsła to podstawa
 • 28-03-2008
 
Dziąsło to zgrubiała tkanka o charakterze osłaniającym, która ma bezpośredni kontakt z zębiną, jest zrośnięta z wyrostkiem zębodołowym i wypełnia przestrzenie między zębami. Od zdrowia dziąseł bardzo mocno zależy dobra kondycja zębów i zdolność do rozdrabniania pokarmu. Jeśli bowiem dziąsła chorują, a stan zapalny ulega rozszerzeniu na tkanki przyzębia, mogą zacząć szwankować i zęby, a to z kolei doprowadza do problemów z gryzieniem.

Przyczyny chorób dziąseł:
 1. Nieodpowiednia higiena jamy ustnej:
  • niestaranne czyszczenie zębów i całego wnętrza jamy ustnej;
  • nieprawidłowe szczotkowanie – za mocny nacisk na główkę szczotki może spowodować uszkodzenie tkanki dziąsła; szczoteczkę trzymamy trzema palcami: kciukiem, wskazującym i środkowym, i delikatnie ale zdecydowanie wymiatamy resztki jedzenia.
 2. Złogi kamienia nazębnego – doprowadzają do mechanicznego odsunięcia dziąsła od zęba przez nacisk i wciskanie się do kieszonek dziąsłowych, tworów na granicy dziąsło – ząb.
 3. Wady zgryzu - stłoczenie zębów doprowadza do trudności w prawidłowym czyszczeniu oraz do wzmożonego odkładania się kamienia nazębnego na granicy dziąsło – ząb.
 4. Przyczyny ogólnoustrojowe – rozchwianie gospodarki hormonalnej (ciąża, menopauza), choroby układu immunologicznego, cukrzyca).
 5. Przyczyny mechaniczne – źle dopasowane protezy dentystyczne czy nieprawidłowo wykonana odbudowa zęba.

Objawy stanów zapalnych w dziąsłach: rozpulchnienia tkanki, ból, zaczerwienienie, krwawienie podczas mycia zębów czy gryzienia twardych pokarmów, tkliwość i nadwrażliwość na ciepło, zimno, smak kwaśny, słodki. Nadwrażliwości pojawiają się zazwyczaj przy odsłoniętych szyjkach zębowych, co jest objawem zaawansowanego procesu zapalnego dziąseł i znacznego cofnięcia ich tkanek.
Płukanie dziąseł naparami ziołowymi (rumianek, szałwia) albo płukankami dostępnymi w aptekach złagodzi objawy stanu zapalnego.

Jak wzmocnić dziąsła? Można je masować gumowymi szczoteczkami, przeznaczonymi specjalnie do tej czynności, wcierać żele o działaniu przeciwzapalnym, naświetlać laserem biostymulacyjnym (tylko w specjalistycznych gabinetach stomatologicznych), starannie lecz delikatnie myć, zwiększyć podaż witaminy C, A, E, PP.

Źródło: „Poradnik domowy”
 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

 • Tak
 • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS