Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedziećChoroby, leczenie
Nadwrażliwość zębów
  • 28-07-2008
 

Nadwrażliwość zębów to zmora wielu osób. Dotyka także tych, którzy bardzo dbają o zęby i – paradoksalnie – za często lub za mocno je czyszczą. Zazwyczaj objawia się przenikliwym bólem, który powstaje po zjedzeniu lub wypiciu czegoś zimnego, gorącego, kwaśnego.

Ząb to żywa, wielowarstwowa struktura, z nerwami i naczyniami krwionośnymi. Niewrażliwość tego tworu na działanie różnych bodźców zależy od szczelności szkliwa i tkanek przyzębia.

Zewnętrzna warstwa zęba, czyli szkliwo, nie jest jednolitą pokrywą, ale porowatą strukturą z mikroskopijnymi otworkami, przez które mogą przenikać substancje drażniące. Pod szkliwem znajduje się wrażliwa zębina, a w samym centrum komory zęba zlokalizowana jest wyjątkowo czuła miazga. Warstwa szkliwa może stać się cieńsza lub ulec spękaniu, kiedy zgrzytamy zębami.

Czułe na działanie bodźców zewnętrznych są również szyjki zębowe – miejsca przejścia korony zęba w korzeń. Niestaranna higiena jamy ustnej, przesadne szorowanie zębów, niewłaściwa technika ich mycia a także choroby przyzębia czy fizjologiczne obniżanie linii dziąseł, które postępuje z wiekiem, mogą doprowadzić do odsłonięcia delikatnych szyjek zębowych. Początkowo są one pokryte cementem zębowym. Po odsłonięciu szyjek, cement ulega zanikowi, odsłaniając wrażliwą zębinę. W konsekwencji ząb zaczyna reagować bólem na działanie nieprzyjaznych bodźców.

Odsłonięciu szyjek sprzyja również kamień nazębny, który wciska się pod dziąsło i powoduje powstanie patologicznych kieszonek, w których gromadzą się drobnoustroje. Kamienia nazębnego nie da się usunąć nawet najsilniejszym szczotkowaniem. Można jedynie uszkodzić dziąsła i doprowadzić do odsłonięcia szyjek. Twardy nalot usunie tylko stomatolog.


Przy nadwrażliwości zębów należy:

  • unikać kontaktu z silnie kwaśnymi, słodkimi, gorącymi, zimnymi pokarmami lub napojami;

  • unikać przeciągów i szybkich zmian temperatury powietrza;

  • stosować pasty do zębów o niskim wskaźniku ścieralności przeznaczone dla zębów z nadwrażliwością (najlepiej po konsultacji ze stomatologiem);

  • delikatnie, ale dokładnie myć zęby szczoteczką o miękkim włosiu z zaokrąglonymi końcówkami i stosować właściwą technikę oczyszczania, czyli unikać poziomych, posuwistych ruchów na powierzchni wewnętrznej oraz policzkowej zębów.


Źródło: „Chwila dla ciebie”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS