Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Bakterie jamy ustnej a rak obszaru oralnego
  • 28-09-2022
 

 

 

 

 

 

Z uwagi na zwiększającą się częstość występowania nowotworów jamy ustnej, naukowcy podejmują coraz częściej badania służące poznaniu czynników ryzyka i tych, które mogą sprzyjać progresji raka jamy ustnej. Coraz więcej wyników tych badań wskazuje na to, że dysbakterioza jamy ustnej, a także określone drobnoustroje mogą odgrywać dużą rolę w ewolucji, rozwoju, postępie i przerzutach raka jamy ustnej. Dotyczy to również wyjątkowo niebezpiecznego raka płaskonabłonkowego jamy ustnej.

Udowodniono, że mikrobiom jamy ustnej może bezpośrednio lub pośrednio oddziaływać na komórki i uruchamiać procesy skutkujące transformacją nowotworową.

 

Należy podkreślić, że u zdrowych ludzi mikrobiom jamy ustnej zarządzany jest przez pożyteczne dla gospodarza bakterie. Kiedy jednak pojawia się zaburzenie równowagi mikroekologicznej, dochodzi do zmian w sygnalizacji immunologicznej i metabolicznej. Zaburzenie to związane jest z istnieniem przewlekłego stanu zapalnego, przerwaniem bariery nabłonkowej, zmianami w proliferacji i różnicowaniu się komórek. Zmiany patofizjologiczne mogą z kolei powodować raka jamy ustnej.

 
 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS