Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Niedyskretny zapach choroby
  • 20-02-2009
 

 


Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust, to przypadłość, którą należy traktować jak chorobę. Nie należy jej bagatelizować, lecz skonsultować się albo z lekarzem rodzinnym, albo lepiej ze stomatologiem. Choć przeważnie nieświeży oddech świadczy o niewłaściwej higienie jamy ustnej lub o jej zupełnym braku czy o stosowaniu używek, może też być sygnałem informującym o poważnej chorobie.

 

Najczęstsze przyczyny przykrego zapachu z ust:

  1. Zaniedbania w higienie jamy ustnej – niestaranne mycie zębów powoduje, że w zakamarkach i szczelinach pozostają resztki pokarmu, które są rozkładane przez bakterie. Z ust może się wówczas wydzielać zapach siarkowodoru oraz metanotiolu.

  2. Choroby zębów i przyzębia – najczęściej winowajcą jest próchnica, odłożony kamień nazębny czy bakteryjne zapalenie dziąseł.

  3. Schorzenia dróg oddechowych – schorzenia toczące się w obrębie płuc, oskrzeli i oskrzelików, głównie bakteryjne, grzybicze oraz nowotworowe powodują zmianę woni oddechu. Również gruźlica daje o sobie znać zmienionym zapachem z ust.

  4. Choroby gardła i zatok – szczególnie intensywny, niemiły zapach wytwarza się podczas infekcji przebiegających z zaleganiem ropnej wydzieliny oraz przy zapaleniu błon śluzowych górnych dróg oddechowych.

  5. Dolegliwości układu pokarmowego – wszelkie nieżyty żołądka, choroba wrzodowa lub zapalenia wątroby to czynniki wywołujące przykry, intensywny zapach. Kiedy w oddechu czuć nuty gnilne, prawdopodobnie winny jest niedobór wydzielania wątrobowych enzymów trawiennych: pokarm za długo zalega w żołądku i gnije tam. Przyczyną odrzucającego oddechu może być choroba refluksowa lub zwykłe przejedzenie– zarzucanie treści żołądka do przełyku odbija się kwaśnym lub fermentującym zapachem.

  6. Zmniejszone wydzielanie śliny – powoduje słabsze omywanie wnętrza jamy ustnej, przez co intensywniej pachną wszystkie nieusunięte w czasie szczotkowania pozostałości pokarmu. Suchość w ustach może być spowodowana zaburzeniami w pracy ślinianek lub przebywaniem w klimatyzowanych oraz za silnie ogrzanych pomieszczeniach.

Źródło: „Zdrowie”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS