Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Czym jest dysplazja w jamie ustnej?
  • 28-06-2022
 

 

 

 

 

 

Dysplazja, która pojawia się na śluzówce jamy ustnej, jest wynikiem nieprawidłowości w obrębie komórek, a także zaburzeń związanych z dojrzewaniem nabłonka. To zmiana o charakterze przednowotworowym, z której może ostatecznie rozwinąć się nowotwór.

Komórki dotknięte dysplazją są wielopostaciowe, mogą przypominać komórki warstwy podstawnej lub ulegać powiększeniu. Charakterystyczne są w nich duże jądra z wydatnymi jąderkami.

Komórki w obszarze dysplazji dzielą się nie tylko w obrębie warstwy podstawnej nabłonka budującego śluzówkę jamy ustnej, ale również w komórkach, które leżą powierzchownie, co nie ma miejsca w obszarach tkanek nieobjętych zmianami o charakterze dysplazji.

W tkankach, które znajdują się pod zmienionym przez dysplazję nabłonkiem, obserwuje się stan zapalny. Dysplazja może wykazywać różne stopnie nasilenia – w zależności od tego może zajmować różne warstwy nabłonka. Im większe jest jej nasilenie, tym komórki nieprawidłowe zajmują coraz wyższe warstwy nabłonka, licząc od warstwy podstawnej tej tkanki.

 

Dysplazja dużego stopnia może przekształcić się w raka in situ, czyli występującego w miejscu wytworzenia. Z niego natomiast może rozwinąć się rak inwazyjny.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS