Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Próchnica korzenia zębowego
  • 11-05-2022
 

 

 

 

 

 

Próchnica obejmuje nie tylko szkliwo zębów, ale także cement, który pokrywa korzenie zębowe. Najczęściej próchnicę korzeni zębowych notuje się u osób starszych. Dzieje się tak, ponieważ u seniorów dochodzi z wiekiem do odsłonięcia cementu korzeniowego, wskutek czego zaczynają osadzać się na nim resztki organiczne, które stanowią pożywkę dla bakterii.

Najważniejszym czynnikiem ryzyka próchnicy korzeni zębowych jest dieta bogata w węglowodany, a szczególnie – w cukry proste. U osób starszych występuje również często zaburzenie wydzielania śliny, co też przekłada się na większe ryzyko rozwoju próchnicy w cemencie.

 

W leczeniu próchnicy korzenia zębowego wykorzystuje się rozmaite metody, a coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania nie wykorzystujące wiertła stomatologicznego, w tym ozonoterapia i lasery. Najważniejsza jednak pozostaje profilaktyka próchnicy poprzez unikanie cukrów, utrzymywanie odpowiedniej higieny jamy ustnej, a także stosowanie preparatów zawierających fluor. Ważne jest też regularne zgłaszanie się na wizyty kontrolne do stomatologa.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS