Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
BPA, czyli bisfenol – także u dentysty
  • 15-01-2020
 

 

 

 

Bisfenol (BPA) to związek chemiczny z grupy fenoli, wykorzystywany do produkcji tworzyw sztucznych. Obecnie najpowszechniej występuje w papierze termicznym do drukarek fiskalnych, jako powłoka wnętrza puszek, a przede wszystkim spore jego ilości znajdziemy w produktach z plastiku, który powstał z poliwęglanów. Można go spotkać również w materiałach, jakich używają dentyści, choć materiały nowej generacji są dla nas bezpieczne.

Jak pokazały liczne badania, jest to związek niebezpieczny dla człowieka — szczególnie dla kobiet. Jego struktura przypomina bowiem żeński hormon płciowy estrogen. Dlatego bisfenol łatwo może łączyć się z receptorami estrogenowymi w organizmie, przez co wpływa na funkcjonowanie gospodarki hormonalnej kobiet, powodując różne schorzenia. Na niekorzystne działanie BPA narażone są również niemowlęta i małe dzieci, ze względu na to, że ich organizm nie potrafi jeszcze skutecznie likwidować i wydalać toksyn. Prowadzić to może do chorób metabolicznych i zaburzeń rozwoju w wieku dziecięcym.

 

Aby zminimalizować kontakt z toksycznym związkiem, warto unikać napojów w puszkach oraz żywności w plastikowych opakowaniach. Dodatkowo naukowcy zalecają kupowanie wody w szklanych butelkach i przechowywanie produktów spożywczych z dała od sztucznych opakowań.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS