Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Zapalenie – czynnik wspólny dla otyłości i zapalenia dziąseł
  • 14-01-2020
 

 

 

 

Otyłość oraz choroby przyzębia należą do najczęstszych chorób niezakaźnych w Stanach Zjednoczonych. Najnowsze badania pokazują, że te dwie choroby mogą być ze sobą powiązane. Jednak związek między nimi nie jest tak prosty, jak przyczyna i skutek. Czynnikiem wspólnym jest tutaj zapalenie.

Naukowcy odkryli, że pacjenci, którzy są podatni na zwiększony przyrost masy ciała oraz odkładanie się tkanki tłuszczowej, obarczeni są również większym ryzykiem wystąpienia zapalenia dziąseł. Dlaczego? Otłuszczenie ciała wpływa na metabolizm i powoduje stan zapalny – a więc czynnik występujący w obu nieprawidłowościach zdrowotnych. Z kolei choroby przyzębia występują u pacjentów bardziej podatnych na zapalenie, a więc często będą pojawiać się u osób otyłych.

Naukowcy mają nadzieję na dalszy przebieg badań – chcą zgłębić omawianą zależność. Uważają, że jeśli wyleczy się jeden problem (np. otyłość), to tym samym można wpłynąć na drugi.

 

To bardzo ważna informacja dla branży stomatologicznej, ponieważ dentysta – zanim podejmie leczenie stanów zapalnych dziąseł u pacjenta z nadwagą lub otyłością – powinien wysłać go do odpowiedniego specjalisty, który zajmie się jego problemami z nadmierną masą ciała.


  

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS