Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Żel, który chroni przed próchnicą?
  • 20-09-2019
 

 

 

 

 

Chińscy naukowcy z Uniwersytetu Zhejiang uważają, że szkliwo może się samo odbudować – trzeba mu w tym tylko lekko pomóc. W tym celu powstał specjalistyczny żel, który ma umożliwić samodzielną regenerację mineralnej warstwy zębów. Zawiera on wapń i fosforan, czyli główne substancje potrzebne do zainicjowania i przebiegu tego procesu.

Ruikang Tang, który wraz z zespołem pracował nad stworzeniem receptury żelu i badał jego właściwości, twierdzi, że podczas testów laboratoryjnych przeprowadzanych na usuniętych zębach pacjentów środek działał. Warstwa odbudowanego szkliwa wynosiła jednak zaledwie 3 mikrometry. Naukowiec tłumaczy to faktem, że aby uzyskać pożądany efekt, żel należy stosować kilkakrotnie.

Jak do tej pory wszystkie testy przeprowadzane są na myszach, lecz nie wyklucza się, że w późniejszym czasie rozpoczną się testy kliniczne.

 

Nie jest to pierwsza próba pobudzenia szkliwa do samodzielnej odbudowy. Takie badania prowadzone były już wcześniej, niestety z kiepskim rezultatem. Prawdopodobnie spowodowane było to użyciem kryształów wapnia i fosforu o zbyt dużych rozmiarach, które nie przylegały dobrze do zębów, tym samym uniemożliwiając rozpoczęcie procesu odbudowy.  

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS