Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Popularne przekłamania dotyczące leczenia kanałowego
  • 23-10-2018
 

 

 

 

Pomimo łatwego dostępu do wielu informacji związanych z nowoczesną stomatologią, nadal wiele osób zastanawia się nad zagadnieniami dotyczącymi nawet podstawowych elementów leczenia bądź zachowania zdrowia zębów poprzez profilaktykę. Wskazujemy na prawdy i na popularne przekłamania dotyczące leczenia kanałowego, które czasem jeszcze pokutują w obiegowej opinii.

  • Nie jest prawdą, że zęby leczone kanałowo na zawsze będą miały kolor, jaki mają obecnie, a nawet jeśli zaczną ciemnieć, to problem rozwiąże wybielanie zębów. Po leczeniu endodontycznym zęby są martwe i z czasem zaczynają się robić ciemniejsze niż zęby żywe. Nie ma sposobu na przywrócenie ich naturalnego koloru. Tak zwane wybielanie dokomorowe jest natomiast zabiegiem ryzykownym i może wiązać się z dużym ryzykiem powikłań – włącznie z utratą zęba. Sposobem na bezpieczne uzyskanie pożądanego koloru zębów leczonych endodontycznie są na przykład licówki porcelanowe lub korony porcelanowe.

  • Prawdą jest, że leczenie kanałowe zakończone musi być odtworzeniem korony zębowej. Kiedy lekarz oczyści kanały zębowe i wypełni je szczelnie gutaperką, musi na koniec zamknąć ząb. Ząb zostaje najpierw odpowiednio opracowany stomatologicznie i przygotowany pod osadzenie korony protetycznej.

  • Nie jest prawdą, że lepiej jest usunąć ząb, niż leczyć go kanałowo. Wprawdzie leczenie kanałowe powoduje, iż ząb staje się martwy, ale umożliwia ono jednocześnie utrzymanie zęba w jamie ustnej pacjenta jeszcze na wiele lat. Warunkiem powodzenia leczenia jest oczywiście dokładne oczyszczenie wszystkich kanałów i szczelne ich wypełnienie.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS