Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Bolesne glossitis
  • 18-04-2018
 

 

 

 

Język jest mięśniem, świetnie unerwionym i o dużej ruchliwości. Z tego powodu każde jego niedomaganie sprawia ból. Jeśli język jest obolały, opuchnięty, zaczerwieniony, powodów może być wiele. Od zakażenia bakteryjnego, wirusowego czy grzybiczego po schorzenia autoimmunologiczne włącznie.

Każda zmiana zapalna dotykająca język określana jest z łaciny jako glossitis. Zapalenie może mieć charakter ostry lub przewlekły. Najczęściej pojawia się podczas spadku odporności i towarzyszy infekcjom ogólnym.

Zapalenie języka rozpoznaje się po obrzęku, pieczeniu, zmianach w odczuwaniu smaków oraz bolesności tego mięśnia. Mogą też pojawić się zmiany w barwie i wygładzenie powierzchni, która naturalnie powinna być szorstka. Poza czynnikami zakaźnymi (bakteria, grzyby, wirusy), glossitis mogą także spowodować składniki pasty do zębów, które działają uczulająco u konkretnej osoby, barwniki i inne dodatki do żywności, leki, polimery, z których wykonane są uzupełnienia stomatologiczne, urazy czy niedobory witamin (np. witaminy B12) i minerałów (żelaza). Zapalne zmiany na języku mogą być też skutkiem uszkodzeń fizycznych i przy współistniejących chorobach ogólnych, np. cukrzyca, będą długo i z oporem się goić.

Kiedy nie wiadomo, co wywołało zapalenie języka, wskazane jest przeprowadzenie badań laboratoryjnych i wykonanie mykogramu z powierzchni języka.

Podczas glossitis stosowane są terapie lekami, takimi jak antybiotyki, leki przeciwgrzybicze, kortykosteroidy, Zawsze jednak podstawowym elementem prewencyjnym i naprawczym pozostaje codzienne, staranne szczotkowanie zębów.
Źródło: „Polska Głos Wielkopolski”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS