Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Stan zębów a zdrowie serca i wsierdzia
  • 30-09-2015
 

 

 

 

 

Co trzecią ofiarę zawału doznanego przed 50-tym rokiem życia cechuje brak zębów. Do takiego wniosku doszli naukowcy z niezależnych zespołów badawczych zajmujący się analizą korelacji między zdrowiem jamy ustnej a kondycją serca i układu krążenia. Zdrowe zęby stanowią pierwszą barierę ochronną organizmu przed chorobami układu krążenia i serca. Ma to związek z faktem, że bakterie znajdujące się w zębach z toczącym się procesem chorobowym bardzo łatwo przedostają się do krwiobiegu.

Bakterie wywołujące choroby przyzębia niekorzystnie wpływają na blaszkę miażdżycową w tętnicach szyjnych – mówi prof. Beata Wożakowska-Kapłon. – Ale skoro tam przyspieszają stan zapalny i miażdżycę, to analogicznie dzieje się w tętnicach wieńcowych.

Brak higieny jamy ustnej trzeba też wiązać z chorobami wsierdzia .

- Jeśli ktoś ma zaawansowaną chorobę przyzębia i skaleczy dziąsło podczas przegryzania twardego cukierka, pojawia się aż 30-proc. prawdopodobieństwo, że bakterie trafią do krwiobiegu – ostrzega. U większości ludzi organizm sobie z nimi poradzi, ale wystarczy zmniejszona odporność, uszkodzone zastawki w sercu, wszczepione w te okolice urządzenia (np. stymulator) i zarazki z dziąseł przymocowują się do nich, wywołując infekcję, nie zawsze w porę rozpoznaną – wyjaśnia prof. Piotr Pruszczyk z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie.

Jeśli w organizmie pojawiają się gorączka i osłabienie, a przyczynę organiczną po badaniu moczu i płuc trudno znaleźć, warto wykonać osłuch serca. Jeśli pojawi się szmer, najkorzystniej będzie wykonać badanie echa serca i posiew krwi. Wczesne wykrycie infekcyjnego zapalenia wsierdzia to szansa na mniej powikłań zdrowotnych. Choroba może być groźna, jeśli nie zdiagnozuje się jej w porę.

Źródło: „Polityka”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS