Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Nitka i szczoteczka mogą zapobiegać otępieniu starczemu
  • 19-03-2015
 

 

 

 

Otępienie starcze zaczyna się w sposób prawie niezauważalny: od drobnych pomyłek czy zapominania o różnych sprawach do załatwienia. Zawsze ma charakter postępujący i nie ma na nie lekarstwa. Co najwyżej można odpowiednio kierowaną aktywnością seniora opóźniać postęp demencji, a od najmłodszych lat solidnie pracować nad zapobieganiem.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że jednym z elementów profilaktyki tego stanu jest... nitkowanie zębów oraz, oczywiście, inne zabiegi codziennej higieny jamy ustnej. Czynności te zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych przyzębia i redukują ryzyko pojawienia się paradontozy. Nitka to znakomite akcesorium do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych, czyli miejsc, do których nie dociera standardowa szczoteczka do zębów i które z tego powodu są bardziej narażone na rozwój próchnicy i innych chorób o charakterze zapalnym. Zniszczenie zębów przez patogenne bakterie próchnicy lub destrukcja aparatu zawieszeniowego zęba prowadzą odpowiednio: do przymusowej ekstrakcji lub do wypadania nawet zdrowych zębów.

W długoterminowym badaniu przeprowadzonym w latach 1992-2010 na Uniwersytecie Południowej Kalifornii i finansowanym przez amerykańskie Narodowe Instytuty Zdrowia wykazano, że ludzie, którzy nie mieli kilku swoich zębów (oraz nie nosili protez) i nie umieli dobrze przeżuwać pokarmu, mieli większe ryzyko demencji, niż osoby z większą liczbą własnych zębów lub z kompletem uzębienia. Ponadto odkryto, że kobiety, które czyściły zęby trzy razy w ciągu doby, miały mniejsze ryzyko demencji, niż panie, które nie dbały o higienę jamy ustnej każdego dnia. U mężczyzn wykryto z kolei inną interesującą korelację: że regularne odwiedzanie dentysty dwa razy w roku chroni przed zwiększonym ryzykiem zapadalności na otępienie starcze. Wiadomo też, że osoby, które zapadły na chorobę przyzębia przed 35 rokiem życia, są bardziej narażone na rozwój otępienia.

Nie znamy jeszcze mechanizmów, które wyjaśniałyby całkowicie korelację między zdrowiem zębów i przyzębia a demencją starczą. Pod uwagę bierze się między innymi fakt, że posiadanie zębów i odpowiednio długie przeżuwanie pokarmu poprawiają ukrwienie w okolicy głowy, co przekłada się na lepszą pracę mózgu.

Źródło: nhs.uk

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS