Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Jak naprawić uszkodzone szkliwo?
  • 09-02-2015
 

 

 

 

Szkliwo jest tkanką mineralną, martwą. Z tego powodu nie ma możliwości regenerowania się po uszkodzeniach. Defekt, który raz się pojawił, np. pęknięcie czy rysa, zostaje na zębie na zawsze. Nie oznacza to jednak, że takie uszkodzenia zębów nie powinny być naprawione. W spękaniach, rysach zbierają się resztki pokarmowe i osiedlają się bakterie. Pod wpływem kwasów wytwarzanych przez te drobnoustroje szkliwo ulega demineralizacji i zmiękczeniu. Pojawia się próchnica i ząb niszczeje bardziej. Szkliwo w miejscu uszkodzenia może ulegać też przebarwieniu lub tracić połysk.

Na rynku dostępne są już preparaty z bioaktywnymi mikrocząsteczkami, które swoją budową i składem przypominają naturalne molekuły tworzące mineralną konstrukcję zęba. Mają one zdolność wnikania w szkliwo i wbudowywania się w nie. W ten sposób można odbudować wierzchnią warstwę zęba w miejscu uszkodzenia. I przy okazji pozbyć się nadwrażliwości zębów, która czasem pojawia się jako skutek uszkodzenia szkliwa.

 

Dla przypomnienia warto dodać, że nieodwracalne uszkodzenia wierzchniej warstwy zębów często nieświadomie fundujemy sobie sami podczas szczotkowania wykonywanego złą techniką lub spożywając gazowane, słodkie napoje, które wywołują erozję. Zdrowa dieta i właściwie prowadzone mycie zębów to najmniej kosztowna i najskuteczniejsza codzienna dawka profilaktyki uszkodzeń szkliwa.

Źródło: „Nowa Trybuna Opolska”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS