Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Pytania o zdrowie jamy ustnej i odpowiedzi
  • 19-01-2015
 

 

 

 

 

Jak szybko zatamować krwawienia z dziąseł po zabiegu?

Krwawienia z dziąseł po zabiegu są częstym zjawiskiem. Pojawiają się nawet podczas usuwania kamienia nazębnego. Ustępują samoistnie dzięki naturalnej krzepliwości krwi, ale jeśli wywołują dyskomfort, można przyspieszyć ich zatrzymanie, ssąc kostkę lodu lub też smarując dziąsła w uszkodzonej okolicy maścią tamującą krwawienie (jest dostępna bez recepty w aptece) albo żelem stomatologicznym łagodzącym podrażnienia.

 

Jakiego planu leczenia się spodziewać, jeśli pojawia się krwawienie z dziąseł?

Krwawienia z dziąseł są symptomem osłabienia tkanek miękkich jamy ustnej, niedoboru witaminy C, a często sygnalizują początki paradontozy. Jeśli krwawieniom nie towarzyszą zmiany w obrazie tkanek przyzębia i pogłębianie się kieszonek dziąsłowych, dentysta najprawdopodobniej zaleci suplementację witaminami oraz wykona skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego, poinstruuje, jak prawidłowo czyścić jamę ustną i jak wykonać masaż dziąseł przyspieszający krążenie. W poważniejszych przypadkach, czyli przy patologicznych kieszonkach dziąsłowych przeprowadzi kiretaż i inne zabiegi higienizacyjne oraz zaleci kontakt z periodontologiem.

 

Czy lapisowanie zębów wyszło z mody?

Lapisowanie zębów, czyli pokrywanie ich powierzchni azotanem srebra, to zabieg zabezpieczający przez próchnicą. Wykonuje się je głównie u bardzo małych dzieci, które nie potrafiłyby jeszcze wytrzymać zabiegu borowania. Jeśli dziecko jest większe, wybiera się raczej borowanie niż lapisowanie – ponieważ azotan srebra, pomimo dobrych właściwości antybakteryjnych, nadaje zębom nieładny kolor i powoduje ich kruchość.

 

Czy pastę wybielającą można stosować codziennie?

Nie, ponieważ to niezdrowe dla zębów. Pasty tego typu zawierają drobinki mechanicznie usuwające osad, czyli wybielające przez ścieranie, oraz molekuły rozpuszczające zanieczyszczenia, czyli składniki działające chemicznie na szkliwo. Nadużywanie past wybielających może zatem osłabiać szkliwo i podrażniać dziąsła. Najlepiej pastę wybielającą stosować okresowo, np. przez 2 tygodnie, a potem przejść na miesiąc na szczotkowanie zwykłą pastą.

 

Jak wzmocnić białe ale słabe zęby?

Jeśli zęby są zdrowe, regularnie oglądane przez dentystę, a czyszczenie jest systematyczne, słabość uzębienia wynika prawdopodobnie z predyspozycji rodzinnych. Takie zęby można wzmocnić poprzez fluoryzację wykonaną w gabinecie stomatologa. Fluor wbuduje się w szkliwo i wzmocni je.

 

Czy zapalenie przyzębia da się wyleczyć płukankami ziołowymi?

Tylko płukankami – nie. Mogą one natomiast stanowić znakomite uzupełnienie terapii profesjonalnej – o ile zostaną zalecone przez stomatologa. Na zapalenie przyzębia najlepszy jest szybki kontakt z dentystą i ja najwcześniejsze podjęcie leczenia profesjonalnego.

 

Czy przeleczony kanałowo ciemny ząb można wybielić?

Tak, zabieg zaczyna się od ponownego leczenia endodontycznego. Wewnątrz komory zęba umieszcza się preparat wybielający, a ząb zamyka opatrunkiem tymczasowym. Wkładkę wybielającą wymienia się co kilka dni aż do uzyskania pożądanego efektu. Potem następuje założenie plomby.

Wybielanie ściemniałych zębów leczonych endodontycznie nie zawsze przynosi spodziewane efekty.

Źródło: „Kobieta i Życie”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS