Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Dostęp do specjalistycznej opieki medycznej w pytaniach i odpowiedziach
  • 31-10-2014
 

 

 

 

 

  • Czy na początku każdego roku kalendarzowego trzeba dostarczyć nowe skierowanie do specjalisty, z którego usług już się korzysta?

    Nie; obowiązuje tu zasada, że raz wystawione skierowanie do danego specjalisty na konkretny problem zdrowotny jest ważne przez cały czas leczenia. To lekarz specjalista ustala kolejny termin wizyty pacjenta.

  • Czy do specjalisty można umówić się na wizytę tylko osobiście lub telefonicznie?

    Nie; osobiste lub telefoniczne umawianie się na wizytę to tylko dwie z wielu możliwości. Można tego dokonać też przez członka rodziny lub zapisać się na wizytę drogą elektroniczną.

  • Czy wizytę u specjalisty można umówić bez skierowania?

    Aby umówić się na wizytę do dentysty, okulisty, ginekologa położnika, dermatologa, onkologa, psychiatry, wenerologa nie potrzebujemy skierowania. Na wizytę do pozostałych lekarzy specjalistów potrzebne jest skierowanie. Wystawia je najczęściej lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, może wystawić felczer lub lekarz specjalista. Skierowanie na leczenie szpitalne może wystawić każdy lekarz lub felczer, nawet przyjmujący w gabinecie prywatnym.

  • Czy specjalistyczne świadczenia stomatologiczne dostępne są tylko na podstawie skierowania?

    Na wizytę u dentysty na leczenie zębów czy inne zabiegi wykonywane w gabinecie dentystycznym nie potrzebujemy skierowania. Jeśli dentysta uzna, że konieczna jest konsultacja lub potrzebne są wysoko specjalistyczne świadczenia stomatologiczne np. u periodontologa lub chirurga szczękowego, wykraczające poza zakres jego kompetencji, wystawi skierowanie.

  • Czy stomatolog wystawia skierowanie na badania specjalistyczne?

Stomatolog wystawi skierowanie tylko na niektóre badania medyczne. W przypadku diagnostyki kosztochłonnej refundowanej przez NFZ, np. tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego, konieczne jest skierowanie od lekarza specjalisty.

  • Jak długo skierowanie na badania specjalistyczne jest ważne?

    Skierowanie na badania specjalistyczne jest ważne dopóty, dopóki istnieją przesłanki wskazujące na potrzebę podjęcia leczenia pacjenta i do czasu realizacji badania (czyli do momentu wyznaczonego terminem umówionego badania czy przyjęcia do szpitala). Jedynie w przypadku skierowania na zabiegi rehabilitacyjne w warunkach ambulatoryjnych zachowuje ono ważność przez 30 dni od daty wystawienia – w tym czasie trzeba je zarejestrować w poradni rehabilitacji. Z kolei ważność skierowania do szpitala psychiatrycznego wynosi tylko 14 dni od daty wystawienia.

  • Czy niekompletne skierowanie jest powodem do odmowy do wpisania na listę oczekujących na wizytę u specjalisty?

    Nie; w przypadku niekompletnego skierowania poradnia nie ma prawa odmówić wpisania na listę. Pacjent powinien mieć wyznaczony termin wizyty, a do lekarza kierującego należy zwrócić się z prośbą o uzupełnienie brakujących danych.

Źródło: NFZ

 

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS