Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Sposób na nieścisłości
  • 02-09-2014
 

 

 

 

„Gazeta Wrocławska” w wydaniu z dnia 13.08.2014 r. opublikowała opinie kilku swoich czytelników na temat funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej w naszym kraju i związanego z tym zagadnienia uczciwości narodowej: tak wśród leczonych, jak i leczących.

Jedna z pań zaproponowała, aby wykonanie rachunku sumienia zacząć... od siebie: „ Lista zawodów, w których dochodzi do nadużyć, jest niemalże równie długa jak lista wszystkich profesji. Jeśli lekarz wypisuje lewe zwolnienie, wypisuje je dla pacjenta, który też jest oszustem – a ta praktyka jest niemalże powszechna u nas w kraju i mało kto się jej wstydzi”.

Jeden z czytelników zwrócił uwagę na zachowanie dentystki, której wytknął nieuczciwość, mające zapobiec nagłośnieniu sprawy brania pieniędzy podwójnie za wykonanie tego samego: od NFZ i od tego właśnie pacjenta – pani stomatolog miała zaproponować zwrot pieniędzy od ręki.

 

Świadczenia stomatologiczne i medyczne finansowane z publicznej służby zdrowia są przedmiotem ostrego monitoringu w historiach leczenia przeglądanych przez pacjentów na swoim koncie w ZIP, a wykrycie nieścisłości staje się pretekstem do podejrzeń o próbę wyłudzenia pieniędzy ze społecznej puli. W świetle powyższych przykładów trudno liczyć na kryształową uczciwość ze strony wszystkich leczących, jak i wszystkich leczonych.

Jeden z czytelników „Gazety Wrocławskiej” podał pomysł, jak można zaradzić oszustwom, a jednocześnie skorzystać na tym, będąc pacjentem: „Wystarczyłoby, aby móc za rejestrować numer telefonu na konto ubezpieczonego w ZUS. Po każdym zabiegu, który miałby obciążać NFZ – SMS z datą i kwotą (zapewne bez poufnych informacji o typie zabiegu lub lekarzu). Jak coś się nie zgadza – logujesz się do serwisu, sprawdzasz – i jeśli dalej budzi zastrzeżenia – zgłaszasz oszustwo. Jeśli zostanie potwierdzone – adekwatna kara dla lekarza i np. 10% tej kary na konto zgłaszającego. Oczywiście groźba kary za fałszywe zgłoszenia, aby zminimalizować problemy z cwaniakami”. Warte przemyślenia?...

Źródło: „Polska Gazeta Wrocławska”

 
 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS