Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentVademecum Pacjenta
Aparaty ortodontyczne – vademecum
 

 

  • Aparaty ortodontyczne służą do leczenia i korygowania wad zgryzu. Mogą być zakładane na stałe – mocuje się je do powierzchni zębów, lub też funkcjonować jako aparaty ruchome – wyjmowane są w razie potrzeby na czas jedzenia lub zabiegów higienicznych. Noszenie aparatu nie boli i nie przyspiesza powstawania próchnicy – pod warunkiem systematycznego oczyszczania jamy ustnej.

  • Tradycyjne stałe aparaty ortodontyczne mocowane są na powierzchni policzkowej zębów – z tego powodu są widoczne. Nowoczesne aparaty mogą być osadzane na stronie językowej zębów – z tego powodu są całkowicie niewidoczne. Takie rozwiązania to tzw. systemy lingwalne.

  • Leczenie ortodontyczne z zastosowaniem aparatu trwa od kilku miesięcy do kilku lat. Czas terapii zależy od rodzaju i stopnia wady zgryzu, zastosowanej metody leczniczej oraz od konsekwencji w noszeniu aparatu (dotyczy urządzeń ruchomych).

  • Nie ma określonej dolnej i górnej granicy wiekowej do zakładania aparatu ortodontycznego. Leczenie aparatami zaczyna się już u małych dzieci, zakładają je też dorośli - coraz częściej osoby w średnim wieku, a nawet w jesieni życia. Najlepsze i najszybsze wyniki leczenia przy użyciu aparatu ortodontycznego uzyskuje się w wieku rozwojowym. U seniorów leczenie aparatem trwa dłużej niż u młodzieży czy dzieci – ze względu na mniejszą niż u ludzi młodych podatność tkanek na kształtowanie, ale może być równie skuteczne.

  • U dzieci najczęściej najpierw stosuje się aparat ruchomy, a potem zakłada aparat stały. Każde leczenie lub korekta kształtu zgryzu kończy się etapem retencji, czyli stosowaniem ruchomego aparatu ortodontycznego, który utrwala wynik uzyskany przez noszenie aparatu stałego.

  • Aparat korygujący wady zgryzu jest dobierany po wcześniejszym badaniu ortodontycznym i analizie pantomogramu.

  • Przy noszeniu ruchomego aparatu ortodontycznego istotna jest konsekwencja działania. Natomiast przy noszeniu aparatu stałego najistotniejsze jest przestrzeganie higieny jamy ustnej i dokładne czyszczenie również elementów samego aparatu. Do tego przydają się wykałaczki, irygator, szczoteczki jednopęczkowe. Aparaty ruchome czyści się codziennie szczoteczką oraz stosuje przeznaczone do tego środki higieniczne (np. tabletki oczyszczające rozpuszczane w wodzie).

  • Osoby noszące aparaty nie mogą spożywać twardych, klejących się, silnie barwiących i gazowanych produktów żywnościowych, np. orzechy, jabłka, cola, sosy sojowe. Trzeba też wyeliminować gumy do żucia oraz lepkie cukierki.

  • Nowoczesne aparaty korygujące zgryz, ale pozbawione metalowych i elastycznych ligatur oraz działające na uzębienie z odpowiednio zbilansowaną siłą, stosowane są także w ortoliftingu, czyli w odmładzaniu wyglądu z wykorzystaniem zdobyczy ortodoncji.

  • U osób noszących aparat ortodontyczny może dochodzić do rozwoju różnych stanów zapalnych w tkankach miękkich. Zapalenia te mogą pojawiać się niezależnie od tego, czy pacjent nosi aparat stały czy też ruchomy. Trzeba im koniecznie zapobiegać i zdecydowanie je leczyć.

 

 

SPIS TREŚCI:

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS