Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentStrach przed dentystą

Jak zmniejszyć strach przed dentystą?
 

Strach przed dentystą można zmniejszyć w następujący sposób:

 • Wybierając gabinet stomatologiczny, zwróć uwagę na jego wygląd (czy nie przypomina szpitala, czy jest przytulny) i personel (czy pracują w nim ludzie sympatyczni, rozmowni, życzliwi). Porozmawiaj na ten temat ze znajomymi, może polecą ci dobry, wypróbowany i przede wszystkim przyjazny dla pacjenta gabinet.
 • Zaplanuj wizytę tak, abyś miał tego dnia dużo wolnego czasu. Pośpiech, strach przed spóźnieniem się (np. do pracy) tylko zwiększy twoje zdenerwowanie.
 • Po wizycie spędź miło czas, np. umów się z przyjaciółmi, pójdź na zakupy. Myśl o „nagrodzie”, która cię czeka, może zadziałać uspokajająco.
 • Zapisz się na wizytę na konkretną godzinę, aby uniknąć długiego czekania, które może powiększać twój strach.
 • Jeśli ci to pomoże, to poproś kogoś bliskiego, aby poszedł z tobą do stomatologa.
 • Porozmawiaj z lekarzem o swoich obawach. Być może on będzie potrafił wytłumaczyć ci, że obawy są nieuzasadnione.
 • Poproś o dokładny opis przebiegu wizyty i o informowanie o wykonywanych czynnościach podczas zabiegu. Może to usunąć twój strach przed nieznanym. Jeśli jednak takie informacje przerażają cię jeszcze bardziej, to poproś, aby stomatolog nie mówił o tym, co robi.
 • Poproś dentystę o znieczulenie. Obecnie można je stosować podczas wszystkich zabiegów, nawet przy badaniu uzębienia. Współczesne metody znieczulenia w większości przypadków zapewniają bezbolesne leczenie.
 • Poproś o podanie sedacji, czyli gazu rozweselającego lub leku, który cię uspokoi, odpręży i zmniejszy twoją świadomość, przy zachowaniu odruchów obronnych i kontaktu z lekarzem. Takie postępowanie przeważnie całkowicie usuwa strach i odczuwanie bólu.
 • Umów się z dentystą, że gdy będziesz potrzebować chwili odpoczynku, to wykonasz ustalony znak (np. podniesiesz rękę), a on na chwilę przestanie wykonywać swoje czynności.
 • Podczas zabiegu (jeśli nie wymaga on ciągłego kontaktu z lekarzem) i na poczekalni możesz słuchać swojej ulubionej muzyki z przenośnych urządzeń grających.
 • Podczas leczenia myśl o miłych rzeczach, np. spotkaniu z przyjaciółmi, urlopie. Czekając na swoją kolejkę możesz poczytać książkę, gazetę. Rób wszystko, żeby oderwać myśli od leczenia.
 • Cały czas powtarzaj sobie, że twój strach jest nieuzasadniony, że wizyta jest konieczna dla zdrowia i ładnego wyglądu twoich zębów.
 • Nie zmieniaj za często swojego stomatologa. Twój strach będzie mniejszy, jeśli twoim lekarzem będzie osoba, którą znasz.
 • Unikaj rozmów o stomatologu z osobami, które też się go boją. Wymiana niemiłych doświadczeń tylko powiększy twój strach. Raczej porozmawiaj z kimś, kto chętnie chodzi do stomatologa. Może będzie potrafił cię przekonać, że twoje obawy są nieuzasadnione.
 • Jeśli w żaden sposób nie jesteś w stanie opanować lub nawet zmniejszyć swojego strachu przed stomatologiem, to udaj się do psychoterapeuty. Nie wstydź się swoich obaw; nie jesteś sam, bardzo dużo osób cierpi na dentofobię.

Jak może ci pomóc twój dentysta?

 • Powinien rozmawiać z tobą także o rzeczach niezwiązanych z uzębieniem i jego leczeniem. Pomoże ci to w oderwaniu się od nieprzyjemnych myśli. Takie rozmowy spowodują także, że nie będziesz traktować lekarza jak osoby obcej, z którą kontakt jest koniecznością, ale jak kogoś znajomego, z kim masz kontakt emocjonalny – to również uprzyjemni wizytę.
 • Może puścić relaksacyjną muzykę (lub inną, wybraną przez ciebie). Może ona uprzyjemnić czas, a podczas zabiegu odprężać i niwelować niemiłe odgłosy sprzętu stomatologicznego.
 • Może zadbać o to, aby w gabinecie był przyjemny zapach, który nie będzie się kojarzył ze szpitalem. W tym celu może użyć olejków, świec zapachowych itp. (jednym z najbardziej relaksujących zapachów jest lawenda).

 

Źródło: Opracowanie własne
1 | 2
 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
elza, 
2019.06.27, 21:49:23
sama panicznie bałam się pojść do dentysty po urazie z wcześniejszych lat wykonanym przez dentyste na moich zebach, ale kiedy zobaczyłam ze dzieje sie cos z nimi nie tak od razu wybralam sie do dentysty ktorego polecily mi kolezanki, od tamtego czasu chodze do gabinetu lux med i moge szczerze polecic
Gosiaczek, 
2019.06.07, 16:57:33
Dobre podejście do pacjenta to podstawa. Ja panicznie bałam się dentystów. Wszystko sie zmieniło gdy wykupiłam pakiet stomatologiczny w Lux Med. Polecam ich bo maka świetne podejście do pacjenta.
kamson121, 
2019.05.28, 12:53:44
ja od wielu lat bałam się pójść do dentysty, ale kiedy na wyjezdzie nei mogłam już wytrzymać z bólu wybrałam się do gabinetu. od tamtej pory już się nie boje, zupełnie inne podejście do pacjenta niż to które miałam w poprzednich latach
daria, 
2019.05.27, 10:22:36
Jak zmniejszyć strach przed dentystą? Znaleźć właściwego dentystę! Właściwego, czyli takiego, który rozumie strach, jest empatyczny, cierpliwy a jednocześnie ma do dyspozycji najlepsze sprzęty, nowoczesny gabinet i może stworzyć komfortowe warunki. Ja swój ideał znalazłam w Lux Medzie - to tu okazało się, że nie trzeba się bać.
fugazifugezi, 
2019.01.23, 19:53:49
W sumie to zgadzam się z Wami panowie...


---
profile budowlane
Sirtuina, 
2018.10.18, 23:08:22
I nie ze*rajcie się z tymi reklamami gabinetów, każdy wie że to autopromocja
Sirtuina, 
2018.10.18, 23:07:22
Obejrzyj sobie zdjęcia ludzi ze zniszczonymi zębami i sam ocenisz czy warto chodzić czy nie.
Bardziej bałabym się posiadania okropnych zębów albo ich braku niż dentysty.
roksana, 
2018.10.10, 15:58:52
Długie lata panicznie bałam się chodzić do dentysty, ale odkąd nieszczęśliwie wybiłam zęba i implant był konieczny chodzę regularnie. Właśnie dzięki tej sytuacji trafiłam do Eurodentalu w Warszawie. Sama placówka należy do grupy Lux Med, a opieka jest na najwyższym poziomie. Muszę pochwalić zarówno jakość usług i atmosferę podczas każdej wizyty!
kasiapanikowska, 
2018.10.07, 17:37:12
Ja też bałam się dentysty od zawsze. Nieważne czy inne miasto, szukałam najlepszych specjalistów i mimo to cały czas umierałam ze stresu. Przeszło mi po prostu z wiekiem. Może pomogło to, że znalazłam jednego dobrego dentystę i chodzę tylko do niego, dzięki czemu mam pewność, że wszystko będzie dobrze zrobione :)
Marcelina2137, 
2018.10.07, 17:19:24
Ja się bałam dentysty odkąd pamiętam :p
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

 • Tak
 • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS