Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
Powszechne mniemanie, iż jedyną metodą, która zapewnia piękną biel zębów jest ich wybielenie w gabinecie dentystycznym nie do końca jest prawdziwe. W wielu przypadkach, zamiast profesjonalnego wybielania,wystarczy tylko równie fachowe oczyszczenie szkliwa z nalotu czy kamienia, by zęby stały się jaśniejsze. Wybielanie zębów jest poza tym zarezerwowane jedynie dla osób powyżej 16 roku życia; epileptycy oraz kobiety w ciąży nie powinni poddawać się temu zabiegowi. Oto metody, które pomogą w uzyskaniu ładnego wyglądu zębów:
-
Usuwanie kamienia nazębnego (skaling)– to pierwszy etap kompleksowego przywracania zębom zdrowia oraz ładnego wyglądu. Kamień nazębny to zmineralizowana, odkładana na powierzchni szkliwa płytka nazębna - trzeba ją usuwać, by nie dopuścić do rozwoju stanów zapalnych i chorób przyzębia. Zabieg wykonuje się w gabinecie; wystarczy raz na rok. Podczas skalingu usuwane są złogi mineralne – szczególnie na linii granicznej dziąsło – ząb. Kamień można usuwać:
-
mechanicznie
-
ultradźwiękami
-
laserem
-
chemicznie – stosowane raczej wspomagająco; do zmiękczania twardej płytki przez płukanie zębów 30% perhydrolem.
Zabieg kończy nałożenie lakieru z fluorem.
-
Piaskowanie zębów – to czyszczenie szkliwa z osadów za pomocą mieszaniny wody, powietrza i sproszkowanej substancji chemicznej (dwuwęglanu sodu). Mieszanina wrzucana jest z urządzenia, zwanego piaskarką, między zęby pod ciśnieniem, dzięki czemu dociera do wszystkich trudno dostępnych miejsc. Piaskowania nie należy przeprowadzać za często. Po zabiegu przez jakiś czas należy unikać picia i jedzenia barwiących płynów i potraw. Po zabiegu dentysta nakłada lakier zawierający fluor.
-
Wymiana starych, przebarwionych plomb na nowe – amalgamaty i zmieniające kolor plomby kompozytowe to częsty powód przebarwień szkliwa. Założenie uzupełnień z nowoczesnych materiałów, szczególnie porcelany, daje gwarancję pięknego, trwałego koloru plomby. Szczególnie polecane są wypełnienia inlay – onlay, które wzmacniają zęby o ok. 75% i są bardzo trwałe – ok. 10 – 30 lat.
Źródło: „Gazeta Wyborcza”