Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
Ubytek jednego zęba bezwzględnie wymaga leczenia, gdyż pozostawiona luka powoduje „rozejście się” sąsiadujących z nią zębów, a w konsekwencji – wewnętrzne i zewnętrzne zmiany w całej jamie ustnej.
Aby temu zapobiec, stomatolog może zaproponować jedną z najpowszechniejszych ścieżek leczenia protetycznego, by uzupełnić powstałą lukę. Najczęściej do uzupełnienia wykorzystuje się metalowe mosty licowane ceramiką, uzupełnienia pełnoceramiczne czy klasyczne mosty uzupełniające. Jednak nie w każdym przypadku klinicznym mogą być one zastosowane. Problem pojawia się najczęściej u młodych pacjentów, ponieważ założenie tradycyjnego mostu wiąże się z koniecznością szlifowania zębów sąsiadujących. Trudności występują również u pacjentów starszych, którzy przeszli leczenie endodontyczne. Zęby wówczas obciążone są dużym ryzykiem złamania – niebezpieczeństwo uszkodzenia wynika z rys i pęknięć w obrębie szkliwa. W takiej sytuacji dentysta może zaproponować wstawienie implantu. Z tego rozwiązania nie mogą jednak skorzystać osoby uczulone na składniki wszczepu.
Alternatywą może stać się adhezyjnie łączony z tkankami most kompozytowy wzmocniony włóknem szklanym. Jego założenie nie wymaga ingerencji w tkankę jamy ustnej pacjenta, a estetyka wykonania uzupełnienia jest na wysokim poziomie.