Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentEstetykaProtetyka

Wkłady protetyczne – wszystko, co należy wiedzieć
 

 

 

 

Nowoczesna stomatologia zachowawcza, jak i protetyczna powszechnie wykorzystuje w odtwarzaniu zębów wkłady protetyczne. Mogą to być wkłady:

  • koronowo-korzeniowe – składają się z części korzeniowej mocowanej w kanale zęba wcześniej przygotowanego podczas leczenia endodontycznego oraz z części koronowej, która służy do odbudowy zrębu koronowego pod przyszłą koronę protetyczną;

  • koronowe – to wkłady, dzięki którym jest możliwe odtworzenie korony zęba; zalicza się tu protezy inlay, onlay, overlay.

Wkłady koronowo-korzeniowe mogą być standardowe, czyli prefabrykowane, lane, indywidualne. Wkłady protetyczne standardowe to uzupełnienia dostępne w różnych prefabrykowanych rozmiarach i kształtach. Stosuje się je jedynie w ściśle określonych przypadkach. Ich zasadniczą wadą jest brak możliwości indywidualizacji uzupełnienia pod warunki panujące w jamie ustnej pacjenta. Wkłady te wykonywane są zazwyczaj z włókien szklanych lub węglowych i cementowane mogą być na wizycie bezpośrednio po zakończonym leczeniu.

Wkłady lane, indywidualne wykonywane są ze stopów metali w pracowni protetycznej przez technika dentystycznego w oparciu o wycisk korzenia zęba, który został wykonany w gabinecie stomatologicznym. Cementowanie w zębie przeprowadza się dopiero na następnej wizycie po pobraniu wycisku.

Wskazaniem do zastosowania wkładów koronowo-korzeniowych jest duże zniszczenie tkanek zęba i konieczność wzmocnienia konstrukcji zęba – co dzieje się po leczeniu kanałowym, ale możliwe jest też odtworzenie utraconego zęba w sytuacji, kiedy w jamie ustnej pozostał korzeń.

Wkłady koronowe stosowane są zamiast tradycyjnych wypełnień w przypadku głębokiego zniszczenia tkanek przez próchnicę, szczególnie na zęby trzonowe i przedtrzonowe – gdyż mają dużą wytrzymałość.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS