Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentEstetykaImplantologia

Vademecum higieny jamy ustnej pacjenta z implantami stomatologicznymi
 

 

 

 

Założenie implantów wiąże się z obowiązkiem skrupulatnego dbania o higienę jamy ustnej. Oto garść złotych rad:

  • Szczotkuj zęby codziennie i najlepiej po każdym posiłku, ale koniecznie zwracaj uwagę na technikę mycia: wykonuj ruchy wymiatające od dziąsła w kierunku korony zęba. Nie zapominaj o wyszczotkowaniu każdej z powierzchni zęba, tego sztucznego również.

  • Z racji tego, że szczotkowanie zębów będziesz wykonywać często, a dziąsła zazwyczaj po zaimplantowaniu mogą być bardzo wrażliwe, używaj szczoteczki z miękkim włosiem. Nie przesadzaj jednak z miękkością włosia – bo żeby dobrze usunąć nalot zębowy z powierzchni szkliwa, nie należy cały czas stosować szczoteczek z ultramiękkim włóknem. Szczoteczki z wyjątkowo miękkim włosiem stosuj jedynie wtedy, gdy dziąsła są bardzo tkliwe.

  • Używaj nitki dentystycznej. Jeśli chcesz podnieść skuteczność działania tego akcesorium, nasącz nitkę płynem do płukania jamy ustnej. Wtedy podczas nitkowania przy okazji zdezynfekujesz czyszczone powierzchnie, odświeżysz oddech i zadziałasz bakteriostatycznie.

  • Nie przesadzaj ze stosowaniem płukanek do jamy ustnej – szczególnie tych, które zawierają alkohol. Śluzówka jamy ustnej pod wpływem alkoholu ulega wysuszeniu. Zmieniaj też co jakiś czas stosowany płyn do płukania, ponieważ bakterie bytujące na zębach i przyzębiu mogą nabywać odporności na niektóre aktywne biologicznie składniki płukanek. Pamiętaj, że płukanki z popularną chlorheksydyną można stosować nie dłużej, niż zaleca producent.

  • Jeśli nie wiesz, jak prawidłowo szczotkować zęby lub używać innych akcesoriów do higieny jamy ustnej, zapytaj o to dentystę lub higienistkę stomatologiczną i poproś o instruktaż. Nie ma się czego wstydzić – od tego są fachowcy, aby pomagać laikom.

  • Nigdy nie lekceważ periimplantitis – zapalenia tkanek wokół implantu, najczęściej powodowanego przez bakterie. Przy pierwszych symptomach idź do dentysty. Zlekceważenie przypadłości może kosztować cię nawet utratę implantu.

  • Regularnie odwiedzaj stomatologa i przestrzegaj jego zaleceń oraz dbaj o kondycję kości przyzębia poprzez dostarczanie odpowiedniej ilości witamin i minerałów w codziennej diecie – to tak samo ważne dla zachowania na długie lata implantu w jamie ustnej, jak codzienne szczotkowanie jamy ustnej.

Źródło: Opracowanie własne

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS